Sondaj CURS pentru Prezidenţiale. George Simion, tot pe primul loc. Crin Antonescu trece de Nicușor Dan în bătălia pentru locul 2





Prima cercetare realizată după rămânerea definitivă a candidaturilor, sondajul CURS, publicat de ştiripesurse.ro, îl plasează pe George Simion pe primul loc, lupta urmând să se dea, potrivit acestui sondajul, pentru candidatul care intră de pe poziţia a doua în turul 2 al alegerilor prezidențiale.
Potrivit sondajului CURS, realizat în perioada 19-22 martie, și citat de ştiripesurse, George Simion va câștiga primul tur al alegerilor prezidențiale din mai 2025, cu 29% din voturi. În ultimul sondaj, realizat anterior de AtlasIntel și prezentat de HotNews, tot președintele AUR era dat favorit, de data aceasta aceasta cu un procent de peste 30%.
Lupta s-ar da, potrivit sondajului CURS, pentru locul 2, care îl va populsa pe candidat în turul 2 al alegerilor din mai 2025. Potrivit sondajului, Crin Antonescu, candidat PSD-PNL-UDMR, este preferat de 22% dintre repondenți, în timp ce candidatul independent Nicușor Dan se alege doar 18%. În sondajul anterior, realizat între 13 și 15 martie, Nicuşor Dan era cu mult înaintea lui Antonescu, fiind cotat la 26% intenție de vot, iar candidatul coaliției aflate la guvernare la doar 17.9%.
Pe locul 4 în noul sondaj se află Victor Ponta, candidat independent exclus recent din PSD, cu 13%, urmat de Elena Lasconi, de la USR, cu 12% intenție de vot, ambii cu procente mult mai mari decât în cercetarea AtlasIntel (unde adunau doar 9%, respectiv 3,9% intenție de vot).
Potrivit Hotnews, restul candidaților au scoruri de sub 3% și împreună adună 6% din opțiunile electoratului. Aproximativ 30% din electoral nu are încă o opțiune sau nu merge la vot, potrivit CURS.
Românii, Prezidențialele și direcția greșită în care merge România
Tot potrivit sondajului CURS, 59% dintre români spun că țara merge în direcția greșită, doar
30% fiind de părere că mergem într-o direcție bună. Românii așteaptă de la președinte asigurarea păcii și siguranței României, în aceeași măsură cu îmbunătățirea situației din școli și spitale și lupta împotriva corupției, mai arată cercetarea de acum. Tot de președinte ar ține, cred românii, și rezolvarea problemelor economice, reforma statului sau protejarea valorilor democratice.
Sondajul CURS a întrebat și ce sentimente au românii când se gândesc la România de azi.
Potrivit Hotnews, e vorba de: dezamăgire – 39%, speranță – 25%, mândrie 12%, rușine 11%, frică – 8%, satisfacție – 2%.
Sondajul CURS a fost realizat pe 1.203 respondenţi, în vârstă de 18 ani şi peste. Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-2,8% la un nivel de încredere de 95%. Perioada de realizare: 19 – 22 martie 2025.
Citește și:
Sondaj realizat de Atlas Intel: finală între George Simion și Nicușor Dan la alegerile prezidențiale
Comentariile portalului
Ești prost informat, dar nu asta contează. Polițiștii trag lunar, cu Beretta de 9 mm, cel puțin 10 cartușe pe tragere. Așadar, Popică Sebi să stea (...)
Pă ,,bătrâna doamnă" dacă o mai țin puterile ar face bine să meargă pă centură după niște bani cinstiți, nu dân bugetul primăriei! E (...)
De peste 100 ani occidentul lupta(asa zisa lupta) ptr.stoparea acestui flagel.Fara succces,drogurile,odata cu democratia au patruns in toata lumea.Oare de ce nu pot face politicienii, (...)