miercuri, 24 aprilie, 2024

Snopită de Charleroi! UTA a pierdut la un scor drastic primul amical al iernii

de Lucian Dănilă | 9 ianuarie 2022, 12:47 PM | Sport

1

UTA a pierdut primul amical al iernii, meci disputat pe una dintre arenele din complexul sportiv de la Belek, din Antalya, loc în care gruparea arădeană este cantonată până la data de 15 ianuarie.

A fost prima mișcare după doar câteva zile de pregătire, zile în care Gyuszi Balint și staff-ul său au „încărcat” din punct de vedere fizic. Scorul în astfel de partide contează prea puțin, iar antrenorii caută mai mult să verifice cum răspunde echipa din punct de vedere tactic. Din punct de vedere al cifrelor care indică posesia, ocaziile de gol, numărul de pase, UTA s-a ridicat la nivelul locului 7 din Belgia, dar greșelile uriașe din blocul defensiv au făcut ca pe tabela de marcaj diferența să fie netă de partea celor de la Charleroi.

A fost 4-1 pentru gruparea belgiană, după ce la pauză scorul era 2-0. În minutul 8, Benga a deviat în poartă o minge trimisă cu capul de Petkevicius. Apoi, în minutul 21 s-a făcut 2-0 după ce Dima l-a faultat în careu pe Bayo și același jucător a fructificat lovitura de pedeapsă.

Noul atacant al echipei arădene, Karolis Laukzemis, a avut cea mai mare ocazie a reprizei, dar mingea trimisă de el cu capul după o centrare a lui Ubbink a trecut puțin pe lângă bară.

Balint a făcut șase schimbări la pauză și UTA părea că poate reveni în joc, mai ales că în minutul 56 Vorobjovas a marcat din fața porții după o fază plecată de la Miculescu, Dangubic a sărit peste minge și mijlocașul lituanian a trimis în poarta apărată de Kamara.

Charleroi avea să mai marcheze de două ori până la final. În minutul 69, Wasinski a profitat de lejeritatea aceluiași Vorobjovas, i-a „furat” mingea în apropierea careului arădean și a șutat din afara careului fără speranțe pentru Balauru. În minutul 73, Baravykas a pierdut mingea în fața lui Kayembe, acesta l-a găsit imediat în careu pe Gholizadeh care a înscris cu un șut de la 14 metri.

Următorul meci amical al Bătrânei Doamne ar fi trebuit să se dispute la data de 12 ianuarie cu cei de la Honved. Gruparea maghiară nu s-a mai deplasat în Turcia din cauza cazurilor de Covid-19 din cadrul lotului, astfel că arădenii caută un alt adversar pentru acea dată. În ziua de 14 ianuarie, UTA va juca un meci de pregătire cu elvețienii de la Aarau.

Charleroi – UTA Arad 4-1 (2-0)

UTA: Fl. Iacob (46 Balauru) – Baravykas (81 Pătlăgică), Benga (46 Erico), Dima (46 Medjimorec), Shlyakov (81 Mar) – Batha (46 Vorobjovas), Passaglia (46 Isac) – Roger, Ubbink (81 Vermeșan), Miculescu (60 Mercioiu) – Laukzemis (46 Dangubic). Antrenor: Gyuszi Balint

Charleroi: Kamara – Ozornwafor, Besille, Boukamir, Morioka – Wasinski, Gholizadeh – Tchatchoua, Benchaib, Petkevicius – Bayo. Au mai jucat: Desprez, Kayembe, Lokembo, Nkuba, Descotte, Lutte. Antrenor: Edward Still