Situaţia la frontieră, în ultimele 24 de ore





În acest moment (sâmbătă, ora 13:30) potrivit aplicaţiei Trafic on-line a Poliției de Frontieră, nu sunt probleme ieșite din comun la trecerile de frontieră din județul Arad în ceea ce privește autoturismele care trec granița, în schimb timpul de așteptare este mai mare în cazul automarfarelor: în jur de 40 de minute la intrarea în țară, atât la Frontiera Nădlac, cât și la Forntiera Nădlac II (autostradă) și cca. 90 de minute de așteptare pentru TIR-urile care ies din România, la Nădlac II.
Ieri, în data de 05.03.2021, Frontiera cu Ungaria a fost tranzitată de aproximativ 27.800 de persoane şi 14.200 de mijloace de transport (6.200 automarfare), din care pe sensul de ieșire în ţară au fost aproximativ 14.900 de persoane cu 7.200 mijloace de transport.
„Poliția de frontieră lucrează la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere, în prezent traficul derulându-se cu operativitate fără a se înregistra timpi de aşteptare. În continuare recomandăm participanţilor la trafic tranzitarea tuturor punctelor deschise traficului internaţional, astfel încât să evităm apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea”, anunță Poliția de Frontieră.
Informaţii privind situaţia punctelor de frontieră deschise traficului internaţional se regăsesc pe aplicaţia Trafic on-line.
În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă – punctele de trecere şi „frontiera verde” – poliţiştii de frontieră au constatat:
– 30 fapte ilegale (17 infracţiuni şi13 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini;
– au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituții, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în țară), care depășeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de peste 189.800 lei;
– valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la aproximativ 3.900 lei;
– nu s-a permis intrarea în ţară pentru un număr de 31 cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea din țară pentru un număr de 7 cetăţeni români din diferite motive legale.
Comentariile portalului
Cu „i rest my case’ sunt perfect de acord. Cum spuneam, insistați ca un troll. Dar n-am niciun dubiu că într-adevăr credeți cu tărie toate elucubraț (...)
Situatia Ungariei e dovada esecului politicilor UE si a unui model dictatorial catre care au "alunecat"(aplicantii politicilor astea am afirmat ca le preaslaviti). Ungaria pana in trecutul nu prea (...)
Din construcție mailul are patru sau cinci bazine imense cu apă și hidranți tocmai pt. stingerea incendiilor!