Rusia: „Orice scrutin organizat fără Călin Georgescu nu va avea legitimitate”





Kremlinul a comentat marţi decizia Biroului Electoral Central (BEC) din România de a respinge candidatura lui Călin Georgescu. Purtătorul de cuvânt al președintelui rus Vladimir Putin a spus că alegerile prezidenţiale din România fără candidatura acestuia „nu vor avea legitimitate”, informează Digi24 și HotNews, citând agenția de presă EFE.
„Desigur, dacă este să spunem lucrurilor pe nume, orice scrutin organizat fără el (Georgescu) nu va avea legitimitate”, a declarat reporterilor purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus, Dmitri Peskov. El a subliniat că respingerea înregistrării candidaturii lui Georgescu la alegerile prezidenţiale este o „încălcare a tuturor normelor democraţiei în centrul Europei”.
„În acest caz, România a ales calea dispreţului faţă de democraţie ca atare”, a comentat Peskov decizia Biroului Electoral Central al României de a respinge candidatura lui Georgescu la alegerile prezidenţiale din 4 mai, în care acesta era dat drept favorit.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a calificat drept „prostii” acuzaţiile că Rusia ar avea legături cu Georgescu: „Sunt acuzaţii absolut nefondate”.
Comentariile portalului
== POL DE FRONTIERA FACE CONFISCARI DOAR CAND SUNT POLITZAII ADEVARATZI LANGA EI . == ALTFEL .. KEIN PROBLEM
Turul doi înainte, cu domnul Bolojan premier.
Daca mai traia Teo Morar se facea drum pavat cu marmura pana la pensiunile lui de la 3insule....