vineri, 29 martie, 2024

România a fost eliminată de la Euro 2016 după o înfrângere rușinoasă în fața Albaniei!

de Special Arad | 20 iunie 2016, 12:53 AM | Recomandările editorilor | Sport

2

Naționala României a pierdut meciul cu Albania și a ocupat ultimul loc în Grupa A de la Euro 2016, fiind eliminată din competiție. A fost prima înfrângere în fața Albaniei din 1948 încoace…

România a început bine acest meci şi a controlat disputa în primele 20 de minute. Ulterior, albanezii au echilibrat jocul şi au început să aibă ocazii.

Singurul gol al meciului a venit în minutul în minutul 44. Sadiku a reluat cu capul din 7 metri, după ce Tătăruşanu a ieşit complet greşit.

În a doua repriză România a forţat, iar Albania s-a mulţumit cu păstrarea acestui rezultat. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Andone, care a şutat în bară de la 13 metri, scrie GSP.

După acest egal, România termină grupa pe ultimul loc, cu un sigur punct.

ROMÂNIA – ALBANIA 0-1

A marcat: Sadiku 44′

Echipe de start:

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Mățel – Hoban, Prepeliță – Ad. Popa, Stanciu, Stancu – Alibec

Rezerve: Pantilimon, Lung jr., Raţ, Moţi, Chipciu, Pintilii, Torje, Keşeru, Andone, Găman, St. Filip, Sânmărtean

Antrenor: Anghel Iordănescu

Albania: Berisha – Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli – Lila, Basha, Abrashi, Memushaj,  Lenjani – Sadiku

Rezerve: Shehi, Hoxha, Cana, Veseli, Gashi, Xhaka, Cikalleshi, Aliji, Balaj, Kace, Roshi

Antrenor: Giovanni de Biasi