Percheziții la mai mulți mercenari din gruparea lui Horațiu Potra





Vineri dimineață, polițiștii și procurorii Parchetului General desfășoară mai multe percheziții la mai mulți membri ai grupăruii lui Horațiu Potra – mercenarul fugar, din anturajul lui Călin Georgescu, transmite stiripesurse.ro.
„În dimineața zilei de 14 martie a.c, polițiștii din Onești, împreună cu luptătorii pentru Acțiuni Speciale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Onești, au efectuat o percheziție domiciliară la imobilul unui bărbat, de 49 de ani, din localitate.
Bărbatul este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de instigare la violență.
În urma percheziției din imobil, polițiștii au ridicat, în vederea continuării cercetărilor, mai multe obiecte contondente, ce au făcut obiectul unor prezentări de către cel în cauză, pe rețelele de socializare.
În prezent, acesta se află la sediul poliției, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale”, anunță IGPR.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția de urmărire penală efectuează, în cursul zilei de astăzi, 14 martie 2025, percheziții domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracțiuni deosebit de grave la adresa ordinii publice și securității naționale.
Ancheta vizează săvârșirea următoarelor infracțiuni:
* Acțiuni împotriva ordinii constituționale (art. 397 Cod Penal);
* Nerespectarea regimului armelor și munițiilor (art. 342 alin. 2 Cod Penal);
* Operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept (art. 37 lit. a din Legea nr. 126/1995, republicată);
* Instigare publică (art. 368 alin. 1 Cod Penal);
* Comunicarea de informații false (art. 404 Cod Penal);
* Favorizarea făptuitorului (art. 269 Cod Penal).
Citește și:
Armata lui Horațiu Potra. Captura.ro dezvăluie numele a sute dintre luptătorii mercenarului
Comentariile portalului
@Alin Oltean "Vina" o constituie "imparțialitatea" specialilor din redacție. Cum de alți jurnaliști descoperă toate neregulile făcute de către USR și Nicușor, iar (...)
Ăsta anexează Moldova,îl aduce pe Putin la Cotroceni,și vom canta Hells Bells in Europa.
Nu mai iastă bani la buget așe că au scos miliția la păscut. *_* Romania e Grecia 2.0 la faliment.