joi, 18 aprilie, 2024

Pată rușinoasă pe un sezon început excelent! Adio Cupă: Filiași – UTA 1-0

de Lucian Dănilă | 23 septembrie 2021, 6:50 PM | Sport

2

Cei mai mulți dintre cei care citesc aceste rânduri nu știu unde este Filiașul pe hartă. Un oraș din apropierea Craiovei, cu o echipă care evoluează în Liga a 3-a, are reprezentantă în „16”-imile Cupei României după ce echipa locală a bătut pe UTA.

A fost cea mai mare surpriză a competiției în această fază, o surpriză de care nu aveam deloc nevoie. Zeci de arădeni au făcut o deplasare de 400 de kilometri pentru a-și încuraja favoriții, dar se întorc dezamăgiți. Este o pată de rușine pe blazonul unui club care a ridicat enorm imaginea Aradului în acest sezon, atât prin rezultatele foarte bune care au dus echipa pe locul 4 în campionat, dar și prin atmosfera creată meci de meci pe arena „Francisc Neuman”.

Echipa a intrat relaxată pe teren în fața unui adversar care era în stare să muște din orice, în fața unei formații din rândurile cărora cei mai mulți jucători își jucau meciul carierei. De ceea ce i-a fost frică lui Gyuszi Balint nu a scăpat. Echipa sa a intrat din punct de vedere mental în acea capcană prin care credea că simpla îmbrăcare a tricoului cu stema „UTA” este de ajuns pentru a trece de o formație din Liga a 3-a.

Filiașul a jucat excelent în măsura în care îi permit posibilitățile. Apărarea a fost de netrecut, iar pe contraatac a avut acțiuni foarte periculoase pentru poarta lui Balauru. UTA este oricum o echipă care construiește greu în fața unui adversar agresiv și care așteaptă să fie atacat, dar astăzi lucrurile s-au complicat și mai mult mai cu seamă că terenul de joc a fost și mic și tare. Astfel că nu am văzut decât o construcție greoaie la mijlocul terenului și mingi aruncate în careul advers unde aproape la fiecare fază mingea era respinsă de fundașii centrali ai gazdelor. Pe contre, Filiașul putea da lovitura prin Fotescu, dar șutul său a fost respins de Tomozei, iar în minutul 38 a căzut și golul…

Medjimorec a încercat să trimită mingea spre propriul portar cu capul, a lovit defectuos balonul, Zamfir a preluat în careu, l-a umilit pe Florin Ilie cu procedeul „elastico”, i-a trimis mingea printre picioare, Ilie a revenit și era să-și înscrie în propria poartă dar mingea l-a lovit pe Balauru de unde a ajuns la Vâlcică și ultimul a trimis cu exteriorul în vinclul porții! Complicată și faza dar și situația din teren pentru UTA care se vedea condusă cu 1-0.

UTA nu a trimis niciun șut pe poartă în prima parte a meciului, repriză care s-a încheiat cu o semifoarfecă a lui Roger dar mingea a lovit iarba și a sărit peste transversală. Roger a intrat în minutul 28 în locul lui Dangubic, care s-a accidentat, croatul urmând a fi absent și la meciul cu CFR.

Balint a schimbat la pauză. L-a scos pe Tomozei, care ceruse să fie înlocuit încă din minutul 42, și l-a introdus pe Ubbink, iar în locul tânărului Mercioiu l-a aruncat în luptă pe Miculescu. UTA a început să pună presiune pe careul supraponderalului Constantinescu, dar ocaziile au întârziat să apară. Arădenii s-au ales cu multe lovituri de colț, toate rămase fără rezultat. Singurele faze notabile au fost șutul lui Bustea, respins de Constantinescu, și lovitura de cap a lui Miculescu alături de poartă, fază la care masivul Constantinescu a făcut… buba la mână.

Ubbink s-a complicat în driblinguri la mijlocul terenului, Passaglia gândea precum un șahist fiecare pasă, zeci de secunde, după care o pasa în spate sau lateral, de Antal am și uitat minute bune că este pe teren, Shlyakov nu reușea nicicum să treacă de adversarul direct iar centrările sale au fost mereu în primul om, Roger înota în gol în partea stângă, iar Hora, intrat în locul lentului Vorobjovas, nu a găsit nicio breșă în apărarea supraaglomerată a celor de la Filiași.

UTA a intrat într-un joc de Liga a 3-a contra unei echipe specialiste la acest nivel. Nu s-a mai jucat aproape nimic, iar arădenii au fost impotenți în a găsi soluții. Faza zilei a apărut în minutul 90, atunci când trei jucători de la Filiași erau căzuți pe gazon și primeau îngrijiri de la colegii lor după ce acuzau cârcei. Toate aceste arme, plus râul-ramul i-a ajutat pe cei de la Filiași să obțină cea mai importantă victorie din istoria grupării oltene.

carcei

În urmă cu șase ani, atunci când UTA juca în Liga a 3-a, a câștigat ambele meciuri cu formația din Oltenia. Astăzi, UTA s-a făcut de rușine și antrenorul Gyuszi Balint a anunțat măsuri care vor fi luate chiar din această seară!

CSO Filiași – UTA 1-0 (1-0)

Vâlcică 38

Filiași: D. Constantinescu – Dănescu (68 Armășelu), E. Dina, Tătaru, Calu – Duriță – Pencea (84 Bubuioc), Zamfir, Vîlcică, Rogoveanu – Al. Fotescu.

Rezerve: Fl. Șerban – Al. Șerban, Bubuioc, Armășelu, Geris, Lungu, Boldu, Manolache.

Antrenor: Mario Găman

UTA: Balauru – Tomozei (46 Ubbink), Medjimorec, Ilie, Shlyakov (80 Baravykas) – Vorobjovas (56 Hora), Passaglia -Antal, Bustea, Mercioiu (46 Miculescu) – Dangubic (24 Roger).

Rezerve: Mociu – Baravykas, Benga, Mihai, Isac, Miculescu, Hora, Roger jr., Ubbink.

Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Doru Zanfir (Slatina) și Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova). Rezervă: Mihai Motan (Târgoviște).

Observatori FRF: Miodrag Mihai (Ilfov) și Cristina Babadac (Alexandria).