Județul Arad se află și astăzi sub atenționare cod galben de instabilitate atmosferică





Județul Arad se află și astăzi sub avertizare cod galben de instabilitate atmosferică, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Meteorologii au emis astăzi, începând cu ora 10:00, un nou cod galben pentru mai multe județe, printre care și Arad. Atenționarea meteo este valabilă până joi, 23 mai, ora 10:00. Meteorologii spun că în intervalul menționat, zonele vizate de codul galben vor avea parte de instabilitate atmosferică temporar accentuată și cantități însemnate de apă.
„În Oltenia, Banat, Crișana, vestul Transilvaniei și al Munteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 25…35 l/mp și izolat de peste 40…50 l/mp”, a transmis ANM.
Citește și: Atenționare cod galben de vijelie în județul Arad. Ciclonul aduce și un nou val de praf saharian
Comentariile portalului
Gicu, bun venit în lumea electronică ! aia cu energia verde, cu mașini electrice, plăți doar cu cardul etc. Cade curentul și nu se mai poate face nimic. Și (...)
Ură și intoleranță, astea sunt ,,valorile" promovate de ,,careul de ași", Piticul Pinocchio, Soso, Gică Ultras și Crizata G. Și prinde la electorat. Ieși pe strada și vezi (...)
se tot incurajeaza si promoveaza cumpararea de autovehicule electrice dar infrastructura nu este pregatita pentru asa ceva