Inexplicabil… UTA pierde din nou pe „Francisc Neuman” cu ultima clasată

de Lucian Dănilă | 9 mai 2021, 4:22 PM | Recomandările editorilor | Sport

2

E greu de explicat cum risipește UTA punctele de pe noua arenă „Francisc Neuman”. Pentru cine a judecat acest meci doar prin prisma clasamentului, părea o simplă formalitate ca elevii lui Gyuszi Balint să își adjudece cele trei puncte. UTA, însă, era avizată de mai multe aspecte care puteau să-i facă jocul dificil.

Poli Iași venea la Arad să își joace ultima șansă de salvare de la retrogradare. Echipa lui Nicolo Napoli, chiar dacă era ultima clasată, practică un fotbal de posesie foarte bun și în ultima perioadă a învins pe terenurile echipelor Viitorul sau Astra, iar acum juca pe arena echipei care a avut cea mai slabă prestație la meciurile de „acasă” din acest sezon.

UTA avea nevoie de cele trei puncte pentru a scăpa de emoțiile prezenței la barajul de promovare/retrogradare, iar după victoria cu Astra părea îndreptățită să spere la acest lucru. Mai mult decât atât, Poli Iași a sosit la Arad fără opt jucători, iar pe banca de rezerve erau înscriși doar cinci. Cu toate astea, Nicolo Napoli a putut să alinieze un prim unsprezece competitiv iar asta s-a văzut și pe teren.

Meciul a început în nota de dominare a arădenilor, dar fără ocazii notabile la poarta lui Brânză. Au venit însă acele patru minute în care practic s-a pierdut toată munca de 90 de minute, acele minute în care Poli Iași a marcat de două ori spre stupefacția tuturor celor care au urmărit partida indiferent că au fost pe stadion sau acasă în fața televizoarelor. După ce Platini a ratat o ocazie singur cu Iacob în minutul 26, un minut mai târziu, Passaglia a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă în sensul de atac al ieșenilor, a trimis în careu, niciun jucător nu a intervenit și balonul a poposit la colțul lung al porții apărate de Iacob fără ca acesta să intervină, un gol care ne-a adus aminte de Navas la golul marcat de De Bruyne în semifinalele Champions League.

În minutul 30, Onea a plecat pe contraatac, a fost faultat în careu de Vorobjovas și Popadiuc a transformat penalty-ul dictat de arbitrul Marcel Bârsan: 0-2. Deja părea o sarcină imposibilă pentru UTA să revină, arădenii fiind o echipă care foarte rar au marcat două goluri pe teren propriu și niciodată trei în acest sezon.

După doar două minute de la golul de 2-0, Zajmovici a trecut pe lângă golul al treilea, dar șutul acestuia l-a lovit pe Ilie. Până la pauză mai putem nota doar faza la care Roger a fost lovit în careu fără ca Bârsan să dicteze penalty.

Balint a făcut două schimbări la pauză. I-a trimis în teren pe Antal și Cipri Rus în locu lui Miculescu și Buhăcianu. Au urmat 45 de minute de asalt spre careul lui Brânză, dar erau atacuri precipitate, presiunea rezultatului anulând răbdarea la construcție. UTA și-a creat câteva situații prin Antal și Erico, dar golul tot la poarta lui Iacob era să intre, atunci când Zajmovici a pătruns în careu și a trimis cu șpițul pe lângă poartă.

balint 4

UTA părea că poate reveni în joc după ce a marcat în minutul 65. Roger a centrat în careu, Erico nu a ajuns la minge, aceasta a căzut în fața lui Hora care a trimis cu capul peste Brânză în poartă: 1-2. Arădenii mai aveau jumătate de oră ca să evite a 11-a înfrângere pe teren propriu și a împins tot mai mult jocul spre careul ieșean. Adrian Petre, însă, intrat în locul lui Denis Rusu, a ratat cea mai mare ocazie a partidei. Lăsat singur cu portarul după o pasă excelentă a lui Cipri Rus, Petre a ales cea mai proastă variantă și în locul unui șut pe lângă portar, a încercat să-l dribleze pe Brânză și a fost blocat de acesta. Tot Petre putea egala în minutele de prelungiri la o fază hilară. Brânză a executat o lovitură din careu în urma unui offside și, după ce a atins mingea a luat-o în brațe, UTA fiind beneficiara unei lovituri indirecte de pe colțul careului de șase metri. Cipri Rus a mișcat mingea pentru Adi Petre, acesta a tras puternic în umărul unui adversar de unde a ricoșat la încheietura barelor. A fost ultima ocazie a meciului, un meci în urma căruia UTA pierde din nou rușinos pe propria arenă spre stupefacția suporterilor.

O înfrângere care ne e greu să o explicăm la fel cum ne e greu să urmărim cifrele din acest sezon: 9 victorii în deplasare și 11 (!) înfrângeri pe teren propriu. Aici, la Arad, ne-au bătut echipe ca Poli Iași – de două ori -, Hermannstadt, FC Argeș, echipe care la ora jocurilor erau ultimele clasate…

Și, în loc să avem o duminică liniștită care să fi coincis cu eliminarea oricărei emoții privind eventualitatea ajungerii la baraj, UTA trebuie să transpire din greu la meciul cu Gaz Metan, un meci extrem de greu pe teren propriu, și apoi în ultima etapă la Voluntari. Arădenii au noroc că în aceste ultime etape se joacă multe meciuri directe între echipele care sunt în acest moment în acea „zonă roșie” a clasamentului.

UTA Arad – Poli Iași 1-2 (0-2)

Hora 65 / Passaglia 27, Popadiuc 31-11m

UTA: Fl. Iacob – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Miculescu (46 Antal), Roger, Modestas Vorobjovas, Denis Rusu (64 Adrian Petre) – Hora (71 Bustea) – Buhăcianu (46 Cipri Rus).
    Pe bancă: Balauru – Melinte, Albu, Simos Roumpoulakou, Bustea, Cipri Rus, N. Roșu, Antal, Adrian Petre.
    Antrenor: Gyuszi Balint

Iași: Brânză – Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea – Gaitan, Passaglia – Vanzo, Platini, Popadiuc (72 Fr. Cristea) – Zajmovic.
    Pe bancă: Bârlădeanu – M. Stan, D. Flores, Fr. Cristea, Al. Zaharia.
    Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitri: Marcel Bîrsan (București)- Octavian Șovre (Oradea) și Marius Marchidanu (Brăila). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)

Observator LPF: Ioan „Roger” Bogdan (Arad)