miercuri, 14 mai, 2025

Special Arad Logo

    Horațiu Moldovan se transferă în Serie B! Atletico îl cedează pentru 1,2 milioane de euro

    de Lucian Dănilă | 22 august 2024, 5:44 PM | Sport

    0

    Gruparea italiană de Serie B Sassuolo a bătut palma cu Atletico Madrid pentru împrumutul lui Horațiu Moldovan (26 de ani), care nu a jucat în niciun meci oficial în jumătatea de an petrecută la Madrid, scrie gsp.ro.

    Sassuolo a retrogradat în liga a doua italiană, Serie B, la finele sezonului trecut și era în căutare de portar, după ce au început sezonul cu Giacomo Satalino între buturi.

    Sassuolo a negociat cu Ionuț Radu, goalkeeper care aparține de Inter. Cluburile bătuseră palma, dar portarul român s-a împotrivit mutării.

    Refuzată de Radu, formația din Serie B s-a orientat către alt portar român. Este vorba despre fostul portar al echipei UTA din toamna anului 2020, Horațiu Moldovan, goalkeeperul pe care Atletico Madrid l-a cumpărat în ianuarie, dar căruia Diego Simeone nu i-a acordat niciun minut pe teren în partidele oficiale.

    Tratativele au decurs rapid. Sassuolo și Atletico s-au înțeles în privința unui împrumut cu obligație de definitivare în vara lui 2025.

    Din informațiile GSP.ro, afacerea se va ridica la 1,2 milioane de euro, actele urmând a fi semnate zilele următoare. Italienii vor plăti acum 500.000 de euro, iar restul în momentul definitivării transferului.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    8 + 5 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.