marþi, 23 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Hermannstadt vine la Arad fără golgeterul Ianis Stoica! Semnează în Portugalia

    de Lucian Dănilă | 25 iulie 2025, 1:19 PM | Sport

    0

    Hermannstadt vine la Arad fără golgeterul Ianis Stoica. Fotbalistul format de FCSB va semna cu un club din Portugalia, gruparea din Sibiu urmând a încasa 1.350.000 de euro în schimbul său.

    Extrema lui Hermannstadt, Ianis Stoica a avut numeroase oferte în acest an, inclusiv de la Dinamo, dar clubul său a ținut la preț.

    Hermannstadt ia 1.350.000 de euro pentru Ianis Stoica de la Estrela Amadora
    Oferta inițială a clubului din prima ligă a Portugaliei a fost de 900.000 de euro, însă Hermannstadt a ținut de prețul pus inițial, 1,5 milioane de euro, și în cele din urmă a încheiat o afacere foarte bună, scrie GSP.ro.

    După cum este deja știut, zece la sută din suma de transfer îi va reveni antrenorului Marius Măldărășanu, conform unei înțelegeri cu conducătorii clubului. Astfel, tehnicianul ploieștean va primi 135.000 de euro.

    A existat o ofertă și din Turcia pentru Ianis Stoica, de 1 milion de euro
    Patronul Claudiu Rotar a mai avut o ofertă pentru Ianis Stoica, din Turcia, cifrată la 1 milion de euro. Însă formația care-l dorea n-a fost de acord să pluseze și în cele din urmă s-a retras de la negocieri.

    Ianis Stoica a ajuns la Sibiu pentru suma de 500.000 de euro, bani încasați de FCSB în sezonul 2023 – 2024, pentru ca acum să-l vândă cu 1.350.000 de euro. Profitul net în acest moment: 850.000 de euro. La care s-ar adăuga 20 la sută dintr-un viitor transfer, conform înțelegerii cu Estrela.

    Meciul UTA – Hermannstadt se joacă mâine de la ora 18:30 pe stadionul „Francisc Neuman” din Arad.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.