Gramul de aur depășește pragul psihologic de 500 de lei
Luni, gramul de aur s-a scumpit cu peste 6 lei, depășind pragul psihologic de 500 de lei, potrivit datelor Băncii Naționale a României (BNR), scrie adevărul.ro.
Mai exact, prețul aurului a urcat cu 6,25 lei, ajungând la 502,5817 lei pe gram, comparativ cu 496,3229 lei, cât anunțase vineri BNR, marcând astfel o valoare record. Conform BNR, în intervalul 5 martie – 8 septembrie, cel mai scăzut preț pentru un gram de aur a fost înregistrat pe 12 martie, când acesta a ajuns la 465,6737 lei.
În același timp, moneda națională s-a apreciat față de euro, care a fost cotat la 5,0716 lei, în scădere cu 0,71 bani (-0,13%) față de ultima cotație de 5,0787 lei. Leul s-a întărit și în raport cu dolarul american, cotat la 4,3253 lei, în scădere cu 2,10 bani (-0,48%) comparativ cu vineri, când a fost 4,3463 lei.
Totuși, moneda națională s-a depreciat față de francul elvețian, care a fost calculat de BNR la 5,4314 lei, în creștere cu 2,08 bani (+0,38%) față de cotația anterioară de 5,4106 lei.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)