duminicã, 19 iulie, 2026

Special Arad Logo

    Un fals ofițer SRI a condus o echipă de „agenți” în misiuni imaginare în Arad și alte cinci județe din țară | Video

    de Ioana Costaș | 22 octombrie 2025, 9:57 AM | Știri Arad

    0

    (foto: DIICOT)

    Procurorii DIICOT Alba Iulia, împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba-Iulia, au descins miercuri dimineață în patru județe – Arad, Timiș, Bihor și Hunedoara – într-un dosar inedit care vizează o grupare ce acționa sub acoperirea falsă a Serviciului Român de Informații (SRI), punând în aplicare șapte mandate de percheziție domiciliară.

    Potrivit anchetatorilor, un bărbat este suspectat că, timp de mai multe luni, s-ar fi prezentat drept ofițer SRI, pretinzând că face parte dintr-o „structură secretă” cu atribuții în culegerea de informații și transportul corespondenței clasificate. Scopul: obținerea de beneficii materiale frauduloase.

    Recrutați pentru o „unitate specială” imaginară

    Pentru a-și duce planul la capăt, suspectul a recrutat mai multe persoane deținătoare de armament de autoapărare și pază, unii foști combatanți în teatrele de operații care, din diferite motive, s-au retras din forțele speciale ale Ministerului Apărării Naționale, alții pasionați de arme de foc care efectuează trageri în cadrul poligoanelor autorizate deschise circuitului civil, cărora li s-a prezentat drept căpitan SRI, ce are sarcina de serviciu de a organiza o structură capabilă să execute misiuni de culegere de informații și alte misiuni cu caracter secret.

    Cei abordați ar fi trecut prin așa-zise teste de operativitate și rezistență la stres, menite să le întărească convingerea că participă la un proces real de selecție al serviciilor de informații.

    După „recrutare”, noii membri au primit legitimații false cu însemnele SRI, fotografii și serii, precum și stații de emisie-recepție similare celor folosite de angajații Ministerului de Interne sau Ministerului Apărării Naționale, dar cu logo-ul Serviciului Român de Informații. Li s-a cerut, de asemenea, să folosească nume de cod și să poarte armele personale în timpul „misiunilor”, în cazul în care dețin permis de port armă.

    Misiuni inventate și aparență oficială

    Între lunile aprilie și iulie 2025, împreună sau sub coordonarea directă a suspectului, șase dintre persoanele recrutate (cercetate în prezenta cauză în calitate de suspecți) ar fi participat la mai multe acțiuni denumite „misiuni operative”, desfășurate în județele Arad, Timiș, Constanța, Satu Mare, Bihor, Mureș, precum și în municipiul București.

    „Misiunile” vizau urmărirea și identificarea unor persoane ”suspecte”, recoltarea de probe de apă din diverse zone, depistarea unor persoane urmărite și realizarea de fotografii în interiorul unor obiective. În acest context, au interacționat și au relaționat cu angajați ai Poliției, Poliției Locale, dar și ai altor structuri, prezentându-se și legitimându-se drept angajați ai SRI, aflați în misiune.

    Pentru deplasări, suspectul ar fi închiriat autovehicule de un anumit tip și culoare, pe care a montat dispozitive care imitau sistemele folosite de mașinile cu regim prioritar.

    În cauză se fac cercetări privind săvârșirea infracțiunilor de desfăşurarea, fără autorizare, a activităţilor specifice culegerii de informaţii supuse autorizării, uzurpare de calități oficiale, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.

    DIICOT a anunțat că mai multe persoane urmează să fie audiate, iar procurorii nu exclud luarea unor măsuri preventive.

    Acțiunea beneficiază de sprijinul unităților subordonate Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, precum și al jandarmilor din Inspectoratului General al Poliției Române.

    Citește și: După Poliție și ANAF, impostorul lovește din nou: Isfan Manuel este falsul „căpitan SRI” care a condus o echipă de agenți imaginari în Arad · Special Arad

    1 2 5 3 4 6

    Citește și: Percheziții la domiciliul fostului polițist Fabian Ciucu, suspectat într-un dosar ce vizează infracțiunea de favorizarea făptuitorului

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.