sâmbãtã, 19 aprilie, 2025

Special Arad Logo

    Exit-poll: Extrema dreaptă, câștigătoarea alegerilor legislative în Austria

    de - | 29 septembrie 2024, 7:41 PM | Internaţional

    0

    Cancelarul austriac Karl Nehammer și-a recunoscut înfrângerea(foto: captură video Youtube/DW News)

    Extrema dreaptă pare să fi câștigătoarea alegerile legislative în Austria: Partidul Libertății, de extremă dreapta, a obținut cele mai multe voturi la scrutinul de duminică, conform primelor estimări.

    Extrema dreaptă FPÖ ar putea deveni cea mai puternică forță din țară pentru prima dată în perioada postbelică, potrivit The Guardian.

    Iată cum arată rezultatele potrivit exit-pollurilor:

    Partidul Libertății (FPÖ) de extremă dreapta: 29.1%

    Partidul Popular Austriac de centru-dreapta (ÖVP): 26,2%

    Partidul Social Democrat (SPÖ): 20.4%

    NEOS-Noua Austrie: 8,8%

    Verzii: 8.6%.

    sursa: Adevărul

    Citește și: 18 irakieni și sirieni depistați între Turnu și Variașu Mic, încercând să treacă ilegal în Ungaria

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    1 + 1 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.