Evaluarea națională 2025: Câți elevi arădeni au dat proba la Limba și Literatura Română și ce subiecte au avut de rezolvat





A început Evaluare Națională 2025. Elevii clasei a VIII-a au început astăzi, de la ora 9:00, examenul scris la Limba și literatura română. Potrivit datelor Inspectoratului Școlar Județean, la Arad au susținut această probă 3032 elevi, din totalul de 3224 înscriși, 192 fiind absenți.
Niciun candidat nu a fost dat afară din sala de examen în județul Arad.
Ce subiecte au avut de rezolvat elevii
La Subiectul I la Evaluarea Națională 2025, au avut de rezolvat mai multe cerințe pe baza unui fragment din romanul „Toate pânzele sus” de Radu Tudoran. La Subiectul II, elevii au avut de făcut o compunere narativă despre o întâmplare dintr-o excursie.
Următoarea probă pe care o vor susține elevii va fi cea de Matematică, în 25 iunie, iar apoi cea de Limba și literatura maternă – proba scrisă (pentru elevii aparținând minorităților naționale), în data de 27 iunie.
Rezultatele inițiale la examenul de Evaluare Națională 2025 vor fi afișate pe 3 iulie, iar noutatea acestui an, ca și în cazul examenului de BAC 2025, este că elevii pot vizualiza lucrările corectate înainte de a decide dacă depun contestație. Potrivit secretarului de stat Florian Lixandru, vizualizarea se face fie în centrul de examen, fie în școala de proveniență, în funcție de caz, notează Edupedu.
Comentariile portalului
V-am șters comentariul pentru că nu perimitem nimănui să ne jignească, din spatele unui nume fictiv. Când veți înțelege să comentați civilizat, fără să (...)
Realitatea este că din 20 iunie președintele și-a depus declarația de avere, inclusiv lista aceea care v-a declanșat atâtea insomnii. Da, felicitări celor care nu se (...)
da cine sa plateasca ; nu te ai obisnuit plebea plateste barosani doar ofteaza , numai atat