Compania de Apă Arad a ajuns pe locul 4 pe țară în ceea ce privește profitul
Compania de Apă Arad informează că se situează pe locul 4 în clasamentul operatorilor regionali în ceea ce privește profitul pe care societatea l-a obținut în anul care a trecut, potrivit datelor disponibile la nivel national. Conducerea companiei este de părere că această poziționare scoate în evidență un management bine organizat și o grijă atentă pentru utilizarea responsabilă a resurselor.
De asemenea, compania se situează pe locul 9 la nivel național și în privința veniturilor din exploatare, care depășesc 200 de milioane de lei, consolidându-și astfel poziția în rândul operatorilor importanți din sectorul serviciilor publice.
Reprezentanții Companiei de Apă Arad susțin că aceste rezultate sunt obținute prin investițiile constante pe care societatea le-a făcut în modernizarea infrastructurii de apă și canalizare, dar și de măsurile luate în vederea eficientizării activității și a controlului asupra costurilor. Un exemplu concret este legat de cheltuielile cu energia, care se mențin sub media națională, ca urmare a investițiilor făcute de societate în dezvoltarea sistemelor de producere a energiei regenerabile.
În plan operațional, compania a furnizat în anul 2025 peste 13 milioane de metri cubi de apă, ceea ce o plasează pe locul 12 la nivel național. În același timp, cantitatea de apă uzată facturată se ridică la aproximativ 10 milioane de metri cubi, ceea ce plasează societatea la nivelul mediei naționale.
În același timp, Compania de Apă Arad se situează pe locul 16 din 43, în ceea ce privește nivelul tarifelor practicate de operatorii regionali pentru prestarea serviciilor de apă și canalizare, la începutul lunii martie 2026, conform datelor disponibile la nivel național, menținând astfel un nivel apropiat de media națională.
Pe partea de dezvoltare, investițiile rămân o prioritate pentru directorul general al Companiei de Apă Arad. În prezent, sunt în derulare proiecte de aproximativ 61 de milioane de lei, care vizează reabilitarea rețelelor, extinderea sistemelor de alimentare cu apă și introducerea contorizării inteligente.
Rezultatele financiare confirmă această direcție. În anul 2025, cifra de afaceri a societății a ajuns la aproape 180 de milioane de lei, în creștere cu aproximativ 4% față de anul anterior, ceea ce arată o stabilitate a societății pe partea serviciilor publice.
Citește și:
Conducerea CCIA Arad, reconfirmată pentru următorii cinci ani. Seculici rămâne la președinție
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)