Ciocniri violente la Washington între gruparea pro-Trump Proud Boys și Antifa. Poliția a intervenit cu gaz lacrimogen





Gruparea conservatoare Stop The Steal, care susține că alegerile din 3 noiembrie au fost fraudate, a chemat susținătorii să participe la ”Marșurile Ierihonului” și la mitinguri de rugăciune pentru ca un miracol să schimbe rezultatul. Mai multe grupări religioase și conservatoare s-au alăturat acțiunii, scrie Biziday.
La proteste au participat în Freedom Plaza (în apropiere de Casa Albă) câteva mii de persoane, mai puține decât la protestul anterior organizat în urmă cu o lună. Lor li s-au alăturat și aproximativ 200 de membri ai grupării extremiste de dreapta, neo-fasciste, Proud Boys, care s-au ciocnit cu membri ai mișcării de stânga extremă, Antifa. Poliția a intervenit cu gaz lacrimogen, iar șase persoane au fost arestate.
În drum către baza aeriană Andrews, președintele Donald Trump a survolat mulțimea care intona imnul american.
Proteste au fost planificate și în Georgia, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Nevada și Arizona, unde Trump a încercat să obțină anularea unei părți a voturilor în justiție, și să întoarcă rezultatul.
Sursa: biziday.ro
Comentariile portalului
Dragă Propagandică, Vreau să te informez că eu nu sunt nici candidat, nici doctor în matematici ca să mă las intimidat de un "galerist" ca tine. Asta, ca răspuns (...)
În primul rând, nu am spus că ar fi analfabeți și mai știu eu cum. Apoi, cred că experiența de viață și, poate, bruma de cultură politică (...)
Manipularea continua, doar că s-a predat ștafeta de la un "jurnalist" la alt "jurnalist". * Prin anii 2018 și 2019, când era Dragnea pericolul numărul unu, mai țineți minte cum (...)