joi, 18 aprilie, 2024

Centralul Barbu face praf munca Bătrânei Doamne! FCSB – UTA 2-1 după decizii scandaloase ale arbitrului

de Lucian Dănilă | 6 decembrie 2021, 12:17 AM | Recomandările editorilor | Sport

1

Credeam că UTA va suferi pe „Arena Națională” și chiar s-a întâmplat asta, dar motivul a fost diferit de ceea ce ne gândeam înainte. Credeam că FCSB, o echipă în formă, cu nouă victorii în ultimele zece partide, va supune gruparea arădeană la o presiune permanentă și vom asista la o ploaie de ocazii la poarta lui Iacob, titularizat astăzi de Gyuszi Balint după ce timp de trei meciuri și-a urmărit colegii de pe banca de rezerve.

Cronica ar trebui să amintească despre raportul dintre cele două formații, despre așezarea în teren, șuturi la poartă, procentajul la posesie și tot felul de alte date referitoare strict la fotbal, sportul pe care-l practică cei din teren și pe care-l îndrăgesc toți fanii din această lume. În seara asta nu a fost despre fotbal.

UTA a arătat bine. Balint a trimis în teren o echipă care la început ne-a surprins, cu Erico și Batha începând pe banca de rezerve, iar printre titulari apăreau Baravykas, în locul accidentatului Vukcevic, Benga și Passaglia în locul lui Erico, respectiv Batha. FCSB a jucat exact ceea ce ne așteptam să vedem, a pus presiune de la început pe careul echipei arădene, dar acolo spațiile deveneau foarte mici și cu excepția unui șut mult afară a lui Olaru, Iacob nu a avut prea mult de lucru.

La poarta cealaltă, echipa lui Gyuszi Balint a arătat că a învățat punctele vulnerabile ale echipei lui Petrea. Dangubic a trecut puțin pe lângă o minge trimisă în fața porții de Baravykas, apoi Passaglia a ratat din 8 metri, atunci când șutul său a trecut puțin pe lângă vinclu, ca la câteva minute după, Dangubic să șuteze de la 20 de metri, Vlad a fost spectator, dar mingea a ocolit bara.

Imediat după această ratare și-a intrat în rol arbitrul Marian Barbu. A dictat penalty la un presupus contact în duelul Roger – Octavian Popescu, fază despre care fostul arbitru Adrian Porumboiu spune că e „cel puțin comică. Jucătorul arădenilor stă într-o poziție normală și nu e deloc infracțiune”. Tănase a transformat lovitura de pedeapsă.

Același Barbu l-a sancționat pe Vorobjovas foarte ușor cu cartonaș galben, dar nu a sancționat o lovitură a lui Cordea la Shlyakov identică cu cea în care același Barbu l-a eliminat pe Batha în jocul cu Dinamo. La pauză FCSB avea avantajul acelui gol înscris din acel penalty ușor acordat.

În a doua repriză UTA a forțat egalarea. Balint l-a trimis în teren pe Batha în locul avertizatului „Mode” Vorobjovas, iar din minutul 63 l-a înlocuit și pe Passaglia cu Hora. FCSB a ratat o ocazie mare prin Cordea, singur cu Iacob, practic singura mare ocazie a grupării bucureștene. La poarta cealaltă, arădenii împingeau tot mai mult jocul spre poarta lui Vlad și în minutul 72 aveau să egaleze. Ubbink l-a angajat în careu pe Dangubic, croatul a șutat din alunecare, Vlad a respins în față la Roger, care, singur cu portarul, l-a driblat pe acesta și a trimis în poarta goală: 1-1!

După numai un minut, Ubbink a fost aproape de 2-1, dar șutul olandezului a fost respins cu dificultate de Vlad în corner.

Barbu a reușit lovitura decisivă în minutul 80, atunci când nici el, și nici asistentul Orbuleț (nume predestinat), nu au văzut sau nu au vrut să vadă că mingea a ieșit câțiva centimetri în afara ternului, fază la care Dumiter a trimite în fața porții și șutul lui Vali Gheorghe a lovit mâna lui Medjimorec. Din nou penalty, din nou a marcat Tănase și toată munca echipei arădene s-a dus pe apa sâmbetei, decisă de două decizii de arbitraj cel puțin scandaloase.

În minutele de prelungiri, Miculescu i-a luat fața lui Crețu la o centrare a lui Antal, arădeanul este împins de fundașul bucureștenilor, cade pe Vlad și Barbu a dictat fault în atac…

Frustrant mod de a pierde pentru toți cei care îmbracă tricoul echipei UTA, o echipă care în seara asta nu a fost cu nimic mai prejos decât echipa clasată pe locul al doilea în campionat.

FCSB – UTA Arad 2-1 (1-0)

Florin Tănase (21 – 11m, 80 – 11m) / Roger (72)

FCSB: Andrei Vlad – Vali Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic – Șut (90+2 Ov. Popescu), Olaru (63 Oaidă), Florin Tănase – Cordea (63. V. Gheorghe), Keșeru (63 Dumiter), Oct. Popescu (83 Ianis Stoica).

Rezerve: Straton – I. Cristea, Muși, Budescu

Antrenor: Toni Petrea

UTA: Iacob – Baravykas, Benga, Medjimorec, Shlyakov – Vorobjovas (46 Batha), Passaglia (63 Hora) – Roger, Ubbink, Miculescu – Dangubic (87 Antal).

Rezerve: Balauru – Erico, Ilie, Dima, Isac, Bustea

Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Mircea Orbuleț (București), George Neacșu (Câmpulung Muscel)

Rezervă: V. Flueran (Craiova).

Observatori: Gh. Constantin (arbitri), C. Cursaru (joc)