Cea mai bună pizza din lume nu e în Italia. Vezi ce țară a câștigat Campionatul Mondial de Pizza





La finalul săptămânii trecute a avut loc, la Parma (Italia), Campionato Mondiale Della Pizza (Campionatul Mondial de Pizza), iar titlul de „Cea mai bună pizza margherita” a fost adjudecat de către cheful australian Johnny Di Francesco, care deține restaurantul „400 Gradi” din Brunswick, o suburbie din Melbourne, scriu cei de la CNN.
În vârstă de 36 de ani, Di Francesco a învins peste 600 de competitori din 35 de țări pentru a câștiga distincția anuală „Traditionale Garantita Pizza”.
Victoria australianului a făcut ca micul său restaurant din Brunswick să intre peste noapte în atenția tuturor.
„Reacția oamenilor a fost una extraordinară. Sincer, am mers la concurs doar pentru a face ceea ce îmi place. Nu credeam că voi reuși să câștig”, le-a declarat Di Francesco celor de la CNN.
„Multă lume crede că este ușor să faci o margherita, dar puțini știu că este una dintre cele mai grele feluri de pizza de făcut”, a declarat Di Francesco pentru site-ul australian Good Food.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este