Polițiștii atrag atenția asupra pericolului de a conduce sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive





Comunicat. Polițiștii Biroului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii, ai Serviciului Rutier, împreună cu reprezentanții Agenției Naționale Antidrog, au demarat campania de informare şi conştientizare a cetăţenilor cu privire la riscurile asociate conducerii unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive.
Obiectivul principal al acţiunii preventive constă în informarea participanţilor la trafic cu privire la modificările legislative, în sensul că, cei care comit un accident soldat cu pierderi de vieţi, omenești, în timp ce se află sub influenţa alcoolului, a drogurilor sau fără a deţine permis de conducere, vor fi condamnaţi la închisoare cu executare (Legea Anastasia).
Prin aceste activități se urmărește conştientizarea, de către conducătorii auto, a pericolului la care se expun, în cazul consumului de alcool sau droguri la volan, atât pentru aceştia, cât şi pentru cei din jur, contribuind la creşterea riscului de accidente rutiere grave.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este