Becali l-a luat la Steaua. Acum joacă în Liga a 6-a din Arad, în echipa lui și a fratelui său (FOTO)





În urmă cu 11 ani, imediat după dezastrul de la Middlesbrough, Gigi Becali ducea în Ghencea un arădean. Era dispus să plătească pentru el suma de 200.000 de euro, încântat de faptul că marcase un gol contra lui Dinamo, într-un meci Dinamo – Jiul 1-1, după care s-a declarat a fi stelist, dar și pentru evoluțiile foarte bune la echipa din Valea Jiului.
La începutul mileniului a fost unul dintre cei mai promițători fotbaliști arădeni. A promovat cu UTA în prima ligă în 2002, fiind o piesă foarte importantă în angrenajul lui Ionuț Popa, a evoluat cu UTA pe prima scenă, apoi a plecat la Jiul Petroșani, la Iași, iar pe final de carieră a revenit la UTA.
Adrian Drida, pentru că despre el este vorba, a ajuns în culorile Stelei sub comanda lui Cosmin Olăroiu, dar nu a dansat decât o vară. Acum, la mai bine de un deceniu distanță, Drida ne-a povestit pe scurt aventura lui în Ghencea.
„Trebuia să plec la Steaua în iarna lui 2006, în perioada aceea în care a ajuns în semifinale în Cupa UEFA, dar cei de la Jiul aveau nevoie de mine și de Bădoiu, care a plecat la Poli, pentru a-i ajuta să se salveze. Am ajuns la Steaua, eram dorit de Gigi Becali, iar Olăroiu a fost foarte corect cu mine. Mi-a spus că mă ține în lot dar nu poate să-mi garanteze că voi juca mult pentru că era concurență mare. Steaua avea echipă bună atunci. Înainte cu o zi de meciul din Supercupa României cu Rapid, Olăroiu m-a anunțat titular am plecat din cantonament pentru că nu eram deloc dorit de Meme. Eram singurul jucător pentru care Meme nu și-a dat acordul să vin. Am fost adus de Becali și Olăroiu. Și așa am plecat…”, spune Adrian Drida.
Are 35 de ani și acum a ales să joace în fotbalul mic. Alin Drida, fratele lui Adrian, este îndrăgostit până peste cap de fotbal și, împreună cu Adi au înființat în vara trecută o echipă în localitatea lor natală: FC Sântana 2016.
„Vrem să facem echipă la Sântana cu jucători de aici, din localitate, să facem și trei grupe de copii și juniori, iar la seniori vrem să obținem anul acesta promovarea în Liga a 5-a, iar în sezonul viitor în Liga a 4-a. Tot ce se întâmplă la acest club se face cu suportul financiar exclusiv al meu și al fratelui meu, Adrian. Suntem un grup unit, de prieteni, 95 la sută dintre băieți sunt din Sântana și la anul vrem să ne întărim și mai mult”, spune Alin Drida, care este și sponsor și jucător și antrenor la FC Sântana 2016, la fel ca și fratele său.
Duminică, FC Sântana 2016 va juca un derby local la Caporal Alexa, sat al orașului Sântana. Unii dintre jucători sunt nemulțumiți de un aspect important. „Frații Drida țin ei singuri acest club, Primăria nu ne dă nimic, iar la Caporal Alexa le dă 10.000 de lei. Nu este corect, mai ales că suntem doar băieți din Sântana, care cu toții plătim impozite și dări în această localitate. Ca să nu mai spunem căt dă primăria la Unirea Sântana… Pe frații Drida îi costă peste 40.000 de lei toate cheltuielile de competiție pentru un an și nu îi ajută nimeni deși sunt de aici, ai noștri”, spun jucătorii.
Ieri seară, FC Sântana 2016 a furnizat o surpriză în Cupa României. A jucat la Sântana contra echipei Păulișana Păuliș, din Liga a 4-a, și a învins-o cu 2-1 prin golurile lui Claudiu Popa, jucător care acum trei ani promova cu UTA în Liga a 3-a, și Giurgiu în ultimele minute ale jocului.
„Ne-au dominat de la un capăt la altul. Nu avem nicio scuză, este rușinos”, spune Daniel Mițiți, antrenorul echipei din Păuliș.
Într-adevăr, echipa din Sântana a dominat clar jocul, a deschis scorul în minutul 33 prin vitezistul Claudiu Popa, după care și-a creat alte trei-patru ocazii uriașe. Denis Calancea a egalat pentru Păuliș în minutul 53 la una dintre puținele acțiuni periculoase ale echipei din Liga a 4-a, dar Giurgiu a marcat în minutul 89 pe sub portarul Brutyo după o fază creată de Bud.
FC SÂNTANA 2016 – PĂULIȘANA PĂULIȘ 2-1 (1-0)
De la echipa din Sântana au lipsit din diferite motive Cosmin Popa, Chici, Gherman și Popârtac.
Comentariile portalului
din pacate nu este doar o poveste…este cosmarul realitatii in care ne regasim foarte multi…
Parasca a fost profesor pentru sute, poate chiar mii de politisti din intreaga lume. Ce cauta el in politica?
Nu se potriveste absolut deloc aceasta apropiere politica - biserica. De ce nu a fost reprezentat Aradul de un doctor bun sau de un profesor de calitate sau un inginer (...)