Arbitrul Liviu Uță a murit la doar 35 de ani într-un accident lângă Aeroportul din Timișoara





Arbitrul Liviu Uță a murit după ce mașina a fost lovită de un autocar în apropiere de Aeroportul din Timișoara. În vârstă de 35 de ani, el a murit pe 19 februarie, după ce mașina sa a fost lovită violent de un autocar condus de un șofer de 74 de ani, care nu a respectat regulile de circulație la efectuarea unui viraj la stânga, scrie timisoarastiri.ro.
Potrivit informațiilor furnizate de IPJ Timiș, șoferul autocarului, care venea dinspre DN 6, a efectuat un viraj la stânga spre Centura de Nord a Timișoarei, fără a acorda prioritate. În acel moment, a intrat în coliziune cu autoturismul condus de Liviu Uța, care circula regulamentar. Impactul a fost extrem de puternic, iar arbitrul a murit pe loc.
„Un bărbat de 74 de ani a condus un autocar pe strada Aeroportului, dinspre DN 6 spre aeroport, iar la intersecția cu breteaua Centurii de Nord a Timișoarei a efectuat un viraj la stânga, moment în care a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 35 de ani. În urma impactului, acesta din urmă a decedat”, au precizat reprezentanții IPJ Timiș.
În momentul accidentului, în autocar se aflau 16 pasageri, însă niciunul dintre aceștia nu a fost rănit și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Autoritățile au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs tragedia.
„Moartea lui Liviu Uța a îndurerat întreaga comunitate fotbalistică. Asociația Județeană de Minifotbal Timiș a transmis un mesaj emoționant în memoria sa, menționând că acesta a fost un om deosebit și un arbitru respectat.
În acest tragic accident, am pierdut un coleg drag, Uța Liviu, arbitru de minifotbal și fost jucător. Este o veste greu de acceptat, iar sufletele noastre sunt îndurerate. Transmitem condoleanțe familiei îndurerate. Dumnezeu să-l odihnească în pace”, au scris reprezentanții asociației pe Facebook.
Liviu Uța lasă în urmă un copil, iar pierderea sa reprezintă o mare durere pentru familie, prieteni și întreaga comunitate sportivă, încheie timisoarastiri.ro.
Comentariile portalului
acestea nu sunt dezbateri . SUNT circ la TV, balacareli, manipulari ordinare. Oamenii au parerea formata, nu mai au nevoie de asa ceva.
UTA este pe locul 4 , din primii 7 in play-off sunt 5 iar al 6-lea poate castiga play-out -ul, deci raportul nivel comision / nivel performanta cam dezonoreaza antrenorul si gasca conducatoare!
Observ multă frustrare în articolul dumneavoastră. Va scriu din diaspora. Nu sunt "dac liber". Totuși cred ca generalizarea dumneavoastră nu este de bun augur. Daca bine îmi amintesc, domnul (...)