Transferurile deținuților din România au fost suspendate temporar! Atac cibernetic asupra sistemului penitenciar
Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) se confruntă cu un incident cibernetic major, după ce infrastructura sa informatică a fost ținta unui atac de tip ransomware. În urma atacului, mai multe sisteme au fost scoase din funcțiune, iar autoritățile au decis suspendarea temporară a transferurilor deținuților între penitenciare, scrie adevarul.ro.
Reprezentanții ANP au anunțat că atacul a afectat mai multe stații de lucru și servere din rețeaua instituției. Imediat după identificarea incidentului, specialiștii IT au solicitat sprijinul Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC), iar echipamentele compromise au fost izolate pentru a limita extinderea efectelor.
„În acest moment specialiștii IT ai ANP și DNSC lucrează pentru remedierea problemei, dar și pentru investigarea atacului, în acest sens urmând a fi depusă, în cursul zilei, și o plângere la DIICOT.
Ca măsuri de precauție, unele dintre serviciile ANP precum IMS Web, Infokiosk, telefonia pentru persoanele private de libertate, portal programare vizite, conexiunile VPN între locații și site-ul www.anp.gov.ro sunt oprite pentru moment”, a transmis instituția.
Conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor precizează că măsurile adoptate urmăresc limitarea consecințelor generate de blocarea sistemelor informatice și menținerea activităților esențiale în unitățile de detenție.
Printre cele mai importante decizii luate se numără suspendarea curselor destinate transferului persoanelor private de libertate. Excepțiile vor fi analizate și aprobate doar în situații speciale.
„În ceea ce privește transferul persoanelor private de libertate la unitățile penitenciare, momentan cursele sunt stopate, situațiile excepționale fiind organizate și realizate punctual, dacă situația va impune. Vom reveni cu detalii pe măsură ce vom dispune de mai multe informații”, mai precizează ANP.
Atacurile de tip ransomware sunt utilizate de infractorii cibernetici pentru a bloca accesul la sisteme informatice sau la date importante, solicitând ulterior o răscumpărare pentru deblocarea acestora. În cazul incidentului care a vizat sistemul penitenciar din România, autoritățile încearcă să stabilească amploarea atacului și să restabilească funcționarea serviciilor afectate în cel mai scurt timp.
Citește și:
Acciza la motorină ar putea fi redusă în perioade de criză. Deputații au dat undă verde noii legi
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)