luni, 6 iulie, 2026

Special Arad Logo

    Programul Rabla 2026 pornește la finalul lunii, fără criteriul de producție în UE

    de Special Arad | 6 iulie 2026, 8:10 PM | Auto | Naţional | Recomandările editorilor

    0

    Programul Rabla pentru persoane fizice va fi lansat la finalul acestei luni, în aceeași formulă folosită anul trecut, după ce Ministerul Mediului a decis să amâne introducerea criteriului care ar fi permis înscrierea doar a mașinilor fabricate sau asamblate în Uniunea Europeană, scrie Profit.ro.

    Măsura a fost amânată pentru a evita o întârziere de cel puțin trei luni în lansarea programului, potrivit clarificărilor primite de la Comisia Europeană.

    Ministrul interimar Diana Buzoianu spune că prioritatea este ca programul să fie disponibil cât mai repede pentru cei care vor să își cumpere o mașină nouă, mai puțin poluantă. Ea avertizează că orice amânare ar bloca deciziile de achiziție și ar pune presiune pe piața auto.

    Ce rămâne neschimbat în Rabla 2026

    Bugetul programului este de 300 de milioane de lei, iar valoarea ecotichetelor rămâne identică cu cea din sesiunea precedentă:

    •  18.500 lei pentru mașini electrice sau cu hidrogen

    •  15.000 lei pentru plug‑in hibride și motociclete electrice

    •  12.000 lei pentru hibride clasice

    •  10.000 lei pentru mașini termice, inclusiv GPL/GNC, sau motociclete

    Condițiile de eligibilitate rămân cele din sesiunea Rabla pentru persoane fizice din 2025, reluată după aprobarea noului ghid.

    Criteriul „fabricat în UE”, amânat pentru anul viitor

    Ministerul anunță că va continua demersurile pentru introducerea criteriului privind originea vehiculelor, însă acesta va fi aplicat abia în sesiunea de anul viitor, după parcurgerea procedurilor europene necesare

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.