marþi, 21 iulie, 2026

Special Arad Logo

    N-a fost cum i s-a pregătit… Ministrul Irinel Darău a pus-o la punct pe Cătălina Porumbel într-un scandal exploziv la Antena 3

    de Special Arad | 28 mai 2026, 7:09 AM | Naţional | Recomandările editorilor

    0

    (foto: captură video Antena 3)

    Scandal în direct la Antena 3 între ministrul interimar al Economiei, Irinel Darău, și realizatoarea Cătălina Porumbel. Disputa a degenerat după ce minsitrul a acuzat-o pe moderatoare că s-ar afla „în conflict de interese” în legătură cu criticile repetate formulate în emisiune la adresa lui Viorel Salvador Caragea, fost șef al Poliției Gorj și actual administrator special la Uzina Mecanică Sadu.

    Tensiunile au apărut în contextul discuțiilor despre acuzațiile formulate de Darău la adresa fostei conduceri a Autorităţii pentru Digitalizarea României (ADR), instituție care ar fi pierdut 14,7 milioane de lei din fonduri europene din PNRR, sumă ce urmează să fie acoperită din bugetul de stat.

    Pe parcursul emisiunii, cei doi s-au contrat în repetate rânduri, conflictul escaladând în momentul în care Cătălina Porumbel a adus în discuție numirea lui Viorel Salvador Caragea la UM Sadu. Jurnalista a invocat relația de prietenie dintre acesta și tatăl ministrului Apărării, Radu Miruță, criticând faptul că USR promovează sloganul „fără penali în funcții publice”, dar ar fi numit persoane controversate în funcții importante.

    În replică, Irinel Darău a susținut că nu i s-a oferit până acum posibilitatea să răspundă acuzațiilor legate de Caragea și a lansat acuzații directe la adresa jurnalistei.

    „Cu dl Caragea nu mi-ați dat niciodată ocazia să dau o replică, bazată pe fapte…”, a spus Darău.

    „Pe vremea când era șef de poliție era prieten cu tatăl domnului Miruță, colegul dvs de partid”, a replicat Cătălina Porumbel.

    Discuția a degenerat rapid:

    Darău: „Eu v-aș întreba, a arestat niște oameni din partidul lui Dan Voiculescu și niște rude de ale soțului dvs?”

    Cătălina Porumbel: „Nu, nu are nicio legătură.”

    Darău: „E informație publică… Cred că sunteți în conflict de interese.”

    Cătălina Porumbel: „Dle ministru faceți niște afirmații care n-au nicio legătură, dle ministru aberați! Aberați!”

    Ministrul a continuat acuzațiile, afirmând că fostul șef al Poliției Gorj „a arestat niște oameni din Gorj care erau în partidul lui Dan Voiculescu și o rudă a soțului dvs”.

    Jurnalista a reacționat imediat:

    „Aberați! Pot să vă dau în judecată pentru prostiile pe care le spuneți.”

    Schimbul de replici a continuat într-un ton tot mai tensionat.

    Darău: „Sunteți în conflict de interese pentru că acest om este cinstit, a avut curaj ca polițist să aresteze niște oameni inclusiv pentru furt de armament. A fost jignit la A3 de nenumărate ori.”

    Cătălina Porumbel: „Nu mă intimidați, de 20 de ani văd miniștri ca dvs și politicieni.”

    În final, jurnalista i-a transmis ministrului că va trebui să își susțină afirmațiile în instanță dacă nu prezintă dovezi:

    „Nu vă face cinste, când aveți dovezi veniți cu ele, că și eu pot vorbi despre lucruri penale legate de dvs și oricine poate face același lucru.”

    La rândul său, Irinel Darău a declarat că „spune doar adevărul” și că „crede în dialog și în argumente și în inteligența publicului”.

    Citește și: Curtea de Apel suspendă transferul către CNIR al celor cinci proiecte majore, inclusiv Drumul Expres Arad–Oradea

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.