Ceremonial militar solemn de predare-primire a comenzii Batalionului Mixt Româno-Ungar, în Cetatea Aradului
Cetatea Aradului a găzduit miercuri, 6 mai, ceremonia de predare-primire a comenzii Batalionului Mixt Româno-Ungar de Menținere a Păcii, un moment important ce subliniază continuitatea și întărirea cooperării militare dintre cele două state.
Evenimentul, desfășurat la ora 12:00 în Cazarma 1187 – Cetatea Aradului, a reunit oficialități militare și civile din România și Ungaria, alături de parteneri instituționali. Ceremonialul s-a desfășurat într-un cadru solemn, respectând tradițiile militare, și a inclus acordarea onorului, transmiterea simbolică a comenzii și intervenții ale comandanților.
Manifestarea evidențiază angajamentul comun pentru pace, stabilitate și securitate regională, precum și nivelul ridicat de colaborare între forțele armate ale celor două țări, aducând totodată în atenția publicului importanța cooperării militare internaționale.
Citește și:
VIDEO: Mii de elevi au explorat ofertele celor 60 de standuri de la Târgul Educației din Arad
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)