joi, 25 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Ceremonial militar solemn de predare-primire a comenzii Batalionului Mixt Româno-Ungar, în Cetatea Aradului

    de Special Arad | 6 mai 2026, 4:59 PM | Știri Arad

    0

    Cetatea Aradului a găzduit miercuri, 6 mai, ceremonia de predare-primire a comenzii Batalionului Mixt Româno-Ungar de Menținere a Păcii, un moment important ce subliniază continuitatea și întărirea cooperării militare dintre cele două state.

    Evenimentul, desfășurat la ora 12:00 în Cazarma 1187 – Cetatea Aradului, a reunit oficialități militare și civile din România și Ungaria, alături de parteneri instituționali. Ceremonialul s-a desfășurat într-un cadru solemn, respectând tradițiile militare, și a inclus acordarea onorului, transmiterea simbolică a comenzii și intervenții ale comandanților.

    Manifestarea evidențiază angajamentul comun pentru pace, stabilitate și securitate regională, precum și nivelul ridicat de colaborare între forțele armate ale celor două țări, aducând totodată în atenția publicului importanța cooperării militare internaționale.

    Citește și:

    VIDEO: Mii de elevi au explorat ofertele celor 60 de standuri de la Târgul Educației din Arad

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.