9 persoane reținute în Oradea pentru trafic de droguri și substanțe psihoactive
Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Oradea au reținut, pe 18 martie 2026, nouă persoane, opt bărbați și o femeie, cu vârste între 18 și 30 de ani, implicate în trafic de droguri de risc și de mare risc, precum și în comercializarea de substanțe psihoactive.
Investigațiile arată că, în perioada noiembrie 2025 – martie 2026, inculpații au procurat, deținut și vândut în mod repetat canabis, ketamină și diverse substanțe cristaline (2CMC, 3CMC, 4CMC, 4BMC), către consumatori, inclusiv minori, în municipiul Oradea. Tranzacțiile se realizau atât în apropierea școlilor, cât și la petreceri sau în apartamente închiriate, unii inculpați dispunând de sume considerabile de bani pentru a accesa locații în regim hotelier.
Potrivit anchetatorilor, un bărbat de 30 de ani a fost principala sursă de aprovizionare pentru ceilalți inculpați, vânzând droguri și produse psihoactive în cantități mari, cu prețuri între 2.000 și 7.000 lei pe tranzacție. Într-un flagrant desfășurat pe 17 martie 2026, acesta a fost prins după ce a comercializat 200 grame de canabis și 80 grame de 3CMC, pentru 9.400 lei.
Pe parcursul anchetei, autoritățile au indisponibilizat aproximativ 500 grame de substanțe interzise și, în urma a 51 de percheziții domiciliare efectuate în Oradea și localitățile Paleu, Sânmartin, Gepiu, Sântandrei și Aștileu, au fost găsite și ridicate aproximativ 10 kg de 4MMC, 8 kg de canabis, 4,2 kg de hașiș, 5,1 kg de 2CMC, 5.750 comprimate ecstasy, 1 kg de amfetamină, 1,1 kg de AB Fubinaca, 385 g cocaină, 150 g ciuperci halucinogene, 80 timbre LSD, peste 180 comprimate cu alprazolam, vape-uri cu THC, kituri de testare cocaină, cântare electronice și sume de bani în lei și euro.
Judecătorii Tribunalului Bihor au dispus arestarea preventivă a celor nouă inculpați pentru 30 de zile, iar ancheta a fost realizată împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea și cu sprijinul colegilor din Cluj-Napoca, Inspectoratul Județean de Poliție Bihor și jandarmi.
Citește și: Jandarmii arădeni au confiscat produse ilegale în valoare de 23.000 de lei | Video
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)