Papa Leon avertizează: Inteligența artificială, o forță invizibilă care poate remodela lumea
Papa Leon al XIV‑lea avertizează din nou asupra riscurilor pe care le implică dezvoltarea rapidă a inteligenței artificiale, pe care o descrie drept „o enormă forță invizibilă” ce influențează profund societatea, transmite News.ro.
Papa subliniază lipsa de transparență în modul în care sunt creați algoritmii și atrage atenția că modelele lingvistice mari, precum ChatGPT sau Gemini, pot exercita o formă de persuasiune subtilă, dificil de detectat. Potrivit acestuia, sistemele de AI reflectă viziunea celor care le construiesc și pot reproduce prejudecăți și stereotipuri existente în datele folosite pentru antrenare.
Suveranul pontif critică și faptul că puterea tehnologică este concentrată în mâinile câtorva companii, ceea ce ar putea duce la un control oligopolistic asupra unui domeniu cu impact major asupra vieții cotidiene. El nu cere oprirea inovației, ci o guvernanță responsabilă și conștientizarea caracterului ambivalent al tehnologiei. În acest sens, consideră esențială introducerea alfabetizării digitale, media și AI în sistemele educaționale, pentru ca oamenii să înțeleagă cum le modelează algoritmii percepția asupra realității.
Papa Leon amintește și de riscurile militarizării inteligenței artificiale, condamnând delegarea către mașini a deciziilor privind viața și moartea, pe care o numește o „spirală distructivă”. Mesajul său este, în ansamblu, un apel la responsabilitate, transparență și educație într-o epocă în care tehnologia evoluează mai repede decât capacitatea societății de a o înțelege și controla.
Citește și:
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)