sâmbãtã, 18 iulie, 2026

Special Arad Logo

    Jakarta devine cel mai mare oraș din lume, după schimbarea metodologiei ONU

    de Special Arad | 30 decembrie 2025, 9:02 AM | Internaţional | Recomandările editorilor

    0

    (foto: jakarta-tourism.go.id)

    Organizația Națiunilor Unite a actualizat clasamentul celor mai mari orașe din lume, după ce a modificat metodologia de evaluare a marilor aglomerații urbane, scrie Digi24, citând Financial Times. Potrivit noului raport ONU, capitala Indoneziei, Jakarta, include acum o zonă urbană de aproape 42 de milioane de locuitori, devenind cel mai populat oraș din lume și depășind Tokyo, care coboară pe locul al treilea.

    Schimbarea este semnificativă în contextul în care, în 2018, Jakarta se afla abia pe locul 30 în clasamentul ONU.

    Asia domină categoric lista celor mai mari orașe din lume, pe locul al doilea în topul actualizat fiind Dhaka, capitala Bangladeshului, cu 36,6 milioane de locuitori, următoarele orașe mari în clasament fiind Tokyo (Japonia, 33,4 de milioane), New Delhi (India, 30,2 milioane), Shanghai (China, 29,6 milioane), Guangzhou (China), Cairo (Egipt), Manila (Filipine), Calcutta (India) și Seul (Coreea de Sud).

    Europa este reprezentată doar de Istanbul (locul 18) și Moscova (locul 19).

    În noul raport, orașele sunt definite ca zone urbane neîntrerupte, cu cel puțin 50.000 de locuitori și o densitate de minimum 1.500 de persoane pe kilometru pătrat.

    Noua metodologie este contestată de autoritățile din Jakarta și de mai mulți experți în urbanism, însă aceștia recunosc că topul revizuit evidențiază probleme majore precum supraaglomerarea, infrastructura insuficientă și presiunea asupra serviciilor publice.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.