10 ani de recunoaștere a tinerilor olimpici. 🎥 Interviu video cu Aurelian și Daniela Boiț despre povestea Balului Comunității Arădene
Balul Comunității Arădene, fondat de Aurelian și Daniela Boiț, a luat naștere acum zece ani. Evenimentul numit inițial „Comunitatea Sprijină Performanța” a apărut din dorința de a motiva tinerii performanți, într-o perioadă în care premierea olimpicilor era neglijată.
La moment aniversar, soții Boiț povestesc într-un interviu acordat Special Arad cum, prin Asociația „Sfântul Martin” și cu sprijinul instituțiilor locale, a fost organizată prima gală, devenită în timp un simbol al excelenței educaționale din Arad, oferind tinerilor arădeni un motiv în plus să creadă în propriul potențial.
An de an, sute de elevi cu rezultate deosebite la învățătură au primit diplome și premii bănești. Dar Aurelian și Daniela Boiț consideră că evenimentul nu doar recunoaște performanța, ci și inspiră tinerii să-și urmeze pasiunile, fiind o sursă de motivație și pentru ei înșiși să devină mai buni. După ce primele ediții au fost sub formă de spectacol la Teatrul Clasic Ioan Slavici din Arad, din 2020, evenimentul s-a transformat în Balul Comunității Arădene, găzduit la Filarmonica Arad, loc care a permis includerea Orchestrei Simfonice în programul artistic, susținând concerte memorabile cu formații de renume precum Cargo sau Talisman.
Ediția aniversară din acest an, care va avea loc sâmbătă, 25 octombrie, celebrează muzica ușoară românească, avându-i invitați speciali pe Corina Chiriac și Aurelian Temișan, iar ca noutate, pe lângă elevi, vor fi recompensați și profesorii și antrenorii. Aflăm și de distincția „Cross of Merit”, prin care se onorează personalități marcante din țară, precum scriitorului arădean Gheorghe Schwartz, scriitorului Horia-Roman Patapievici sau jurnalistului Florin Negruțiu, care vor fi prezenți în sală. Acestea sunt doar câteva dintre surprizele pregătite de organizatori.
Mai multe despre experiența și amintirile adunate într-un deceniu, dar și despre noutățile de la ediția din acest an puteți descoperi în interviul video de mai jos:
@specialarad.ro Interviu cu Aurelian și Daniela Boiț despre Balul Comunității Arădene #balulcomunitatiiaradene #arad #specialarad #olimpici #interviu ♬ original sound – Special Arad
Citește și:
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)