Bărbat din Bistrița-Năsăud, arestat pentru terorism! Fabrica bombe artizanale și plănuia un atac cu victime multiple
Un bărbat de 33 de ani din județul Bistrița-Năsăud a fost reținut de procurorii DIICOT, fiind acuzat de acte de terorism. Anchetatorii susțin că acesta fabrica bombe artizanale și pregătea un atentat menit să provoace victime multiple și panică în rândul populației.
Potrivit procurorilor, în perioada 2022 – mai 2025, inculpatul a produs două dispozitive explozive de mici dimensiuni, pe care le-a testat și filmat chiar în propria gospodărie și în împrejurimile acesteia. Ulterior, între august și 2 octombrie 2025, acesta ar fi construit alte două dispozitive, descoperite și ridicate de la domiciliul său.
În cadrul perchezițiilor, autoritățile au găsit mai multe recipiente cu substanțe periculoase, precum și peste 630 de materiale pirotehnice și explozive de tip petardă. În plus, investigațiile informatice au arătat că bărbatul accesa constant materiale de propagandă teroristă, ceea ce a contribuit la radicalizarea sa.
„Scopul său era să pregătească și să comită un atentat care să ducă la uciderea mai multor persoane și la inducerea unei puternice stări de panică”, precizează DIICOT.
La propunerea procurorilor, Curtea de Apel Cluj a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru 30 de zile. Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile verifică dacă există și alte persoane implicate sau materiale care să confirme planul acestuia.
Citește și:
Haos în București și Ilfov! 23 de autoturisme avariate și drumuri blocate în urma vântului foarte puternic
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)