Noi dovezi în cazul Alexei Navalnîi: analizele de laborator confirmă otrăvirea
Iulia Navalnaia, soția regretatului lider al opoziției ruse Alexei Navalnîi, a declarat că analizele efectuate în străinătate pe probe biologice prelevate de la soțul ei au arătat că acesta a fost otrăvit.
Navalnîi, în vârstă de 47 de ani, a murit subit pe 16 februarie 2024, într-o închisoare din Cercul Polar Arctic, eveniment care a lăsat opoziția rusă fără cel mai carismatic și popular lider al său.
Potrivit Reuters, Iulia Navalnaia a afirmat că probele biologice au fost scoase ilegal din Rusia în 2024 și analizate în două laboratoare din țări diferite, ambele ajungând la aceeași concluzie. „Aceste laboratoare au stabilit că Alexei a fost ucis. Mai precis, a fost otrăvit”, a declarat ea într-un videoclip postat pe platforma X.
Navalnaia a cerut laboratoarelor să facă publice concluziile privind ceea ce a numit „adevărul incomod”, însă nu a oferit detalii despre substanța identificată.
De-a lungul timpului, Iulia Navalnaia a acuzat Rusia de implicare în moartea soțului ei, acuzație respinsă de Kremlin ca fiind „absurdă”. Anul trecut, autoritățile ruse au susținut că decesul ar fi fost provocat de „o combinație de boli”, ipoteză respinsă de familie.
Între timp, agențiile de informații americane au stabilit că președintele Vladimir Putin nu a ordonat uciderea lui Alexei Navalnîi.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)