Tribunalul Arad a admis cererea de concordat preventiv pentru clubul UTA. În 60 de zile trebuie să prezinte un plan de restructurare
Tribunalul Arad a admis marți, 19 august 2025, cererea formulată de Asociația Fotbal Club UTA Arad de a intra în procedura de concordat preventiv, un mecanism juridic menit să ofere protecție temporară clubului și să permită restructurarea datoriilor.
Ce prevede decizia Tribunalului Arad:
„Admite cererea formulată de debitorul Asociaţia Fotbal Club UTA Arad şi în consecinţă: În baza art. 17 alin. 1 şi art. 23 alin. 5 din Legea nr. 85/2014, deschide procedura de concordat preventiv faţă de debitorul Asociaţia Fotbal Club UTA Arad. Desemnează în calitate de administrator concordatar pe RTZ & Partners SPRL, Filiala Bucureşti, care va exercita atribuţiile prevăzute de art. 19 din Legea nr. 85/2014, urmând ca în baza art. 20 din lege, onorariul acestuia să se stabilească de comun acord cu debitorul, cu respectarea criteriilor prevăzute la art. 38 din OUG nr. 86/2006 şi se suportă din averea debitorului.
În baza art. 24 din Legea nr. 85/2014, în termen de 60 zile de la deschiderea procedurii, administratorul concordatar va elabora sau, după caz, va asista debitorul în elaborarea planului de restructurare. Pune în vedere administratorului concordatar că are obligaţia de a comunica planul de restructurare creditorilor ale căror creanţe sunt afectate, prin mijloace de comunicare rapidă, care permit dovedirea recepţionării documentelor transmise. Planul de restructurare va fi depus la dosarul cauzei, iar despre depunerea şi notificarea acestuia se face menţiune în registrul în care este înregistrat debitorul.
Conform art. 25 alin. 1 şi 3 din Legea nr. 85/2014, de la data deschiderii procedurii de concordat, cu excepţia executării silite a creanţelor salariale, se suspendă de drept toate executările silite îndreptate împotriva debitorului sau acestea nu încep, indiferent de natura creanţei, pe o perioadă de 4 luni.
În baza art. 17 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, stabileşte termen administrativ pentru examinarea stadiului procedurii la data de 19.11.2025. Executorie. Cu apel în 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la Tribunalul Arad. Pronunţată azi, 19.08.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.”
Ce înseamnă această decizie pentru UTA
Procedura de concordat preventiv permite clubului să își reorganizeze activitatea financiară și să negocieze cu creditorii un plan de restructurare, evitând intrarea în insolvență. Pe perioada de 4 luni, toate executările silite sunt suspendate, ceea ce oferă respiro financiar clubului. Administratorul desemnat, RTZ & Partners SPRL, va colabora cu conducerea UTA pentru a prezenta un plan viabil care să fie aprobat de creditori.
Planul de restructurare trebuie elaborat și transmis creditorilor în termen de 60 de zile, urmând să fie depus și la dosarul cauzei. Prima verificare a stadiului procedurii va avea loc pe 19 noiembrie 2025.
Citește și:
UTA a intrat în anticamera insolvenței! Sau, cum învelești un dezastru într-un ambalaj de avantaje…
Pentru cei interesați. Iată cam ce presupune un concordat judiciar:

Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)