15 zile de arest preventiv pentru șoferița sub influența alcoolului care a provocat accidentul de pe Calea Timișorii





Șoferița care a provocat accidentul de pe Calea Timișorii, în urmă cu două zile, a fost arestată preventiv pentru 15 zile pentru comiterea inracțiunilor de ultraj și tulburarea liniștii și ordinii publice. În mașina condusă de femeie se aflau doi copii de 3 și 4 ani.
Imediat după producerea accidentului, femeia în vârstă de 36 de ani, din Arad, care se afla sub influența băuturilor alcoolice, a fost reținută pentru 24 de ore. La locul accidentului, conducătoarea auto a fost încătușată după ce a provocat scandal și a lovit un polițist cu picioarele, totul degenerând într-un haos. De asemenea, și un bărbat de 37 de ani a fost încătușat, după ce acesta a încercat să-i împiedice pe polițiști să-și exercite atribuțiile de serviciu, în timp ce o altă femeie – tot de 36 de ani, din Arad – a încercat să împiedice încătușarea bărbatului.
Potrivit IPJ Arad „la data de 1 iulie 2025, în jurul orei 17:25, la intersecția Calea Timișorii cu strada Cibinului, a avut loc un accident.
Din primele cercetări, a reieșit că o femeie de 36 de ani, din Arad, în timp ce conducea un autoturism, ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 53 de ani.
În urma impactului au fost răniți o femeie de 28 de ani, pasageră în primul autoturism, și 2 copii minori, pasageri în cel de-al doilea.
Testarea cu aparatele din dotare a indicat o îmbibație alcoolică de 1,10 mg/l alcool pur în aerul expirat, în cazul femeii, alcoolemia urmând a fi stabilită în urma recoltării de probe biologice.
După sosirea la fața locului a echipajului de poliție, conducătoarea auto a avut un comportament recalcitrant și agresiv, fiind necesară încătușarea acesteia. O persoană care se afla la fața locului, identificat ulterior, în persoana unui bărbat de 37 de ani, a încercat să împiedice exercitarea atribuțiilor de serviciu a polițiștilor, fiind încătușat ulterior, de o altă patrulă sosită la fața locului. O altă femeie, de 36 de ani, din Arad, ar fi încercat să împiedice încătușarea bărbatului.
Persoanele în cauză au fost conduse la sediul poliției, pentru stabilirea situației de fapt și luarea măsurilor legale.
În baza probatoriului administrat, conducătoarea auto a fost reținută pentru 24 de ore, urmând a fi luate și alte măsuri, dacă se impun”.
Comentariile portalului
Bună sau cum e Bună asta cu Parchetul se sesizează din oficiu :))) Parchetul administrează doar probele împotriva ta nimic pro deci lăsăm instanțele să judece, ele sunt î (...)
Bună sau rea, Din câte cunosc eu, fostul proprietar Lazăr/Sohne a început reconstruirea clădirii pe interior cu mulți anii în urmă când a schimbat (...)
Este o mare prostie,ca inainte de 89 toate constructiile din ferme erau acoperite cu placi de azbociment,si sa vii acum sa sanctionezi de dragul publicitatii acest aspect este o (...)