marþi, 13 mai, 2025

Special Arad Logo

    Polonia afirmă că Rusia a recrutat piromani pe reţelele de socializare pentru incendiul din Varşovia

    de - | 13 mai 2025, 8:08 AM | Internaţional

    0

    Ministrul de externe al Poloniei afirmă că ţara sa are dovezi că Rusia a recrutat persoane pe serviciul de mesagerie Telegram pentru a efectua incendiul masiv de anul trecut din centrul comercial din Varşovia, relatează News.ro, citând BBC.

    Într-un interviu acordat în exclusivitate BBC, Radek Sikorski a declarat că acţiunile Moscovei sunt „complet inacceptabile” şi că un al doilea consulat rus din Polonia a fost închis ca urmare a acestui fapt. Comentariile sale vin după ce o anchetă poloneză a concluzionat că incendiul de la centrul comercial Marywilska a fost orchestrat de serviciile de informaţii ale Moscovei.

    Rusia a negat implicarea sa, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, acuzând Polonia de „rusofobie”. Incendiul din mai 2024 a distrus 1.400 de mici întreprinderi, mulţi dintre angajaţii de acolo aparţinând comunităţii vietnameze din Varşovia.

    „Avem dovezi că au comandat persoane care locuiesc în Polonia, le-au comandat pe Telegram şi le-au plătit să incendieze acest centru comercial uriaş”, a declarat Sikorski luni. „A fost un miracol că nimeni nu a fost rănit, dar acest lucru este complet inacceptabil”.

    Citește mai mult pe News.ro.

     

    Citește și:

    Propunere suveranistă de răzbunare: dacă vor câștiga alegerile, adversarii vor fi trimiși la Canal

     

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    6 + 5 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.