Poziția României în cadrul discuțiilor UE privind Ucraina, Orientul Mijlociu și relațiile externe
Ministrul român de Externe, Emil Hurezeanu, a participat la reuniunea miniștrilor de externe ai UE desfășurată la Luxemburg, unde s-au discutat teme importante precum războiul din Ucraina, situația din Orientul Mijlociu, relațiile UE-Africa și Balcanii de Vest, potrivit Digi24.
România sprijină inițiativa UE de a furniza sprijin militar Ucrainei și susține o pace durabilă, cu garanții de securitate solide. Hurezeanu a cerut continuarea presiunilor asupra Rusiei, inclusiv prin noi sancțiuni, și susține aderarea Ucrainei și Republicii Moldova la UE.
Ministrul MAE și-a exprimat îngrijorarea față de criza umanitară din Gaza, a subliniat rolul României în evacuările medicale și a reiterat susținerea pentru soluția celor două state ca rezolvare a conflictului israeliano-palestinian.
Miniștrii au discutat despre consolidarea parteneriatului UE-Africa, în contextul viitoarei reuniuni ministeriale, evidențiind angajamentul pentru multilateralism și respectarea principiilor ONU.
Poziția față de Balcanii de Vest: A fost exprimată preocuparea față de instabilitatea din regiune și necesitatea alinierii țărilor din Balcani la politica externă a UE pentru a combate dezinformarea și amenințările hibride.
De asemenea, s-a discutat și despre cum se raportează UE față de Palestina, iar România susține încetarea focului în Gaza, eliberarea ostaticilor și continuarea accesului umanitar. Hurezeanu a reafirmat angajamentul României pentru o soluție negociată a conflictului.
Citește și:

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)