vineri, 6 iunie, 2025

Special Arad Logo

    Dezinsecție generală în Arad, între 14–17 aprilie: combaterea țânțarilor și căpușelor în zonele verzi

    de Special Arad | 10 aprilie 2025, 9:11 AM | Administraţie | Recomandările editorilor | Știri Arad

    0

    Primăria Municipiului Arad informează cetățenii că, în intervalul 14–17 aprilie 2025, vor avea loc acțiuni de dezinsecție generală pe domeniul public și privat din oraș.

    Campania va începe cu un tratament terestru antilarvar, destinat combaterii și prevenirii dezvoltării larvelor de insecte, în special țânțari. Intervențiile vor avea loc în timpul zilei, începând cu ora 06:30, și vor continua până la finalizare. Tratamentele se vor aplica prin pulverizare cu echipamente speciale (sistem (U)LV, atomizare manuală), vizând malurile Râului Mureș, lacurile (ex. Pădurice – Lac), bălțile temporare sau permanente, canalele deschise (Mureșel, Ier, Țiganca), parcurile, zonele de agrement, terenurile virane și alte zone umede cu vegetație din municipiu.

    Tot în această perioadă se va aplica și tratamentul împotriva căpușelor, în zonele verzi din parcuri, locuri de agrement și în zonele semnalate ca posibile focare.

    Vor fi utilizate substanțele Deltatim Plus (pentru combaterea căpușelor) și Vectobac WG (pentru tratamentele antilarvare). Ambele produse sunt avizate de Ministerul Sănătății și nu prezintă riscuri pentru populație, animale sau mediu.

    Autoritățile le recomandă cetățenilor să evite zonele în care se desfășoară pulverizările, pentru a preveni incidente neplăcute. De asemenea, apicultorii sunt rugați să își protejeze albinele prin mutarea stupilor în afara zonelor tratate. În lipsa acestor măsuri, Primăria și operatorul nu își asumă responsabilitatea pentru eventualele pagube.

    În cazul în care condițiile meteo nu permit desfășurarea activităților, perioada programată va fi modificată sau prelungită.

    Pentru o eficiență sporită a acțiunilor de combatere a insectelor, administrația locală încurajează cetățenii, asociațiile de locatari/proprietari, agenții economici și instituțiile din Arad să efectueze tratamente de dezinsecție și pe proprietățile private, în paralel cu acțiunile desfășurate de autorități. Zonele vizate includ malurile apelor, depozitele de anvelope, subsolurile blocurilor și alte spații deschise expuse riscului de infestare.

    Citește și: Enola Day – Ce se află în spatele războiului economic nuclear dintre SUA și China?

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    0 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.