duminicã, 28 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Notele Bătrânei Doamne: UTA – Dinamo 0-2. Evaluarea jucătorilor echipei UTA, conform Special Arad

    de Lucian Dănilă | 11 martie 2025, 1:29 PM | Recomandările editorilor | Sport

    0

    UTA a pierdut în fața lui Dinamo un meci în care gruparea bucureșteană a fost net superioară. În ciuda ocaziilor invocate de arădeni, într-adevăr, destul de mari, cei de la Dinamo au controlat autoritar jocul și pe lângă cele două goluri au și ratat alte ocazii uriașe.

    De la promovarea în Liga 1, în vara anul 2020, niciodată nu s-a văzut o așa de mare diferență de valoare între cele două echipe. Dinamo nu mai este deloc acea echipă care retrograda sau care se salva la barajul de promovare/retrogradare după ce a învins o echipă UTA care părea că nu avea chef de joc. Dinamo de astăzi este o echipă care s-a calificat pe valoare în play-off și care are șansele ei acolo, între primele șase, chiar dacă nu are licență pentru a evolua în competițiile europene.

    În prima parte, echipa lui Kopic a avut peste 70 la sută posesie, apoi, după ce și-a asigurat acel fragil avantaj pe tabelă prin golul lui Cîrjan din finalul primei părți, posesia a mai scăzut, dar nu foarte mult, la final statisticile indicând 66 la sută pentru „câini”.

    UTA a jucat din nou la mica ciupeală, a fost incapabilă să-și câștige duelurile, a ajuns rar în zona careului lui Roșca, dar a avut unele ocazii mari ratate fie de Omondi, fie de Tzionis sau de Poulolo. Dinamo a ratat două ocazii mari prin Milanov, șut în bară sau șut pe lângă cu poarta goală, a mai ratat prin Cîrjan, Perica sau Politic, dar în primul rând, aseară, Dinamo a jucat fotbal. UTA l-a mimat…

    Aseară, singurul care s-a ridicat la nivelul adversarei a fost Valentin Costache, ceilalți fiind modești sau foarte modești…

    NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

    Iliev – 4 – A părut a nu fi concentrat la meci. Deși a respins unele mingi, Iliev a avut și două greșeli mari, acel lupt de la ratarea lui Milanov și acea degajare greșită urmată de încercarea lui Politic de a marca de la distanță. Nu i se poate imputa nimic la cele două reușite ale dinamoviștilor.

    Tsouka – 5 – Fără orizont de multe ori, a fost absent în ofensivă și destul de vulnerabil pe jocul defensiv.

    Poulolo – 5 – Depășit de multe ori prin acțiunile purtate în viteză de dinamoviști, Poulolo putea egala în finalul partidei dar a trimis cu latul pe lângă poartă mingea primită de la Cristi Mihai.

    Conte – 5 – Vulnerabil la jocul de pase al adversarilor, cu probleme de plasament, Conte rămâne redutabil la jocul aerian. Din păcate, ieri nu l-a ajutat…

    Trif – 5 – Folosit în locul lui Mabea, Trif a fost modest ieri în ceea ce privește jocul ofensiv, fiind de multe ori depășit de jocul combinativ al „câinilor”.

    Cr. Mihai – 6 – A recuperat destul de mult în zona mediană în condițiile în care a fost cam singurul care a făcut asta. A reușit și o pasă fantastică de 40 de metri pentru Polulo, dar acesta a ratat dintr-o poziție ideală.

    Hodoșan – a jucat prea puțin pentru a putea fi evaluat

    Rassoul – 4 – A părut a fi străin de ce se joacă în zona mediană, fiind lent, ușor de depășit. Absent la jocul combinativ.

    Tzionis – 5 – Introdus la pauză, cipriotul a ratat cea mai mare ocazie a echipei arădene după acțiunea lui Costache. A fost mult timp absent din joc.

    Danciu – 4 – Firav în fața puternicilor adversari, Danciu a fost schimbat la pauză fără a reuși nimic atât timp cât a jucat.

    Hrezdac – 5 – Introdus la pauză în locul lui Rassoul, Hrezdac a adus un plus la capitolul dueluri câștigate în zona mediană, dar nu a reușit să aducă același plus și în ceea ce privește jocul combinativ.

    Costache – 6,5 – Singurul care s-a ridicat la standardele unei astfel de partide. A dus multe mingi în zona careului, a pasat foarte bine la ocaziile avute de Omondi și Tzionis, a hărțuit apărarea dinamovistă mai ales în zona lui Opruț, dar nu a fost ajutat de coechipieri.

    Dragoș – a jucat prea puțin pentru a putea fi evaluat

    Omondi – 5 – În afara acelei ocazii din prima parte, Omondi a părut indolent și mult prea puțin implicat.

    Harrison – 5 – A alergat în prima jumătate de oră, a cerut mingi în profunzime care nu ajungeau la el și a avut o bună ocazie în prima parte dar șutul său a fost respins de Roșca. Are repetate dispariții din joc.

    Mpoku – 4 – Nu a adus niciun plus după ce i-a luat locul lui Harrison.

    Antrenorul nu l-am notat la acest meci. Pe bancă a stat secundul Sorin Rădoi.

    program uta 1

    clas play out

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    3 + 3 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.