marþi, 17 iunie, 2025

Special Arad Logo

    Nu s-au adaptat nici la gazonul de acasă: UTA – Dinamo 0-2

    de Lucian Dănilă | 11 martie 2025, 12:01 AM | Sport | Topic special

    0

    Fotbaliștii echipei UTA nu s-au adaptat nici la gazonul de acasă după ce nu au reușit acest lucru nici pe suprafața de joc de la Buzău, etapa trecută. Dinamo a fost mai bună la toate capitolele în partida din această seară de pe „Francisc Neuman” și a câștigat o partidă pe care a dominat-o de la un capăt la celălalt.

    Nu s-a întâmplat niciodată ca UTA să o învingă pe Dinamo la Arad de când a promovat. Au fost câteva victorii pe la București, a fost și victoria de anul trecut de la Oradea, dar niciodată nu a fost o victorie a Bătrânei Doamne la Arad. UTA nu a învins pe Dinamo pe „Neuman” nici măcar atunci când „câinii” erau cei mai slabi din ligă, veneau după un 0-6 acasă cu Craiova și jucau cu doi oameni în minus… Ce să fi sperat acum seara?

    Sunt mulți naivi care credeau că Dinamo ne va da punctele înapoi, punctele din sezonul trecut. Fără victoriile de pe Arcul de Triumf, una care a scos-o pe UTA din play-off, iar o a doua care a salvat-o pe Dinamo și i-a oferit șansa acelui baraj cu Csikszereda, meciul de astăzi nu ar mai fi avut loc…

    Dar reciprocitățile au dispărut din fotbal, chiar și de la noi, când încă mai erau în viață Jean Pădureanu și ceilalți din „cooperativă”…

    În seara asta Dinamo a fost mai bună. A fost cea care a atacat din start, a avut o posesie de 66 la sută, chiar de peste 70 la sută în primele 30 de minute, a avut 21 de ocazii în timp ce UTA a avut 14 și a avut 7 șuturi pe poartă, iar UTA doar două.

    UTA poate invoca ghinionul la ocazia imensă a lui Tzionis, la execuția greșită a lui Poulolo sau la șutul puțin alături al lui Omondi, sau șutul respins de Roșca expediat de Harrison, ocazii pe care aici le-am trecut aleatoriu, nu neapărat în ordinea cronologică. Dinamo, însă, a avut o bară prin Milanov, tot Milanov a ratat cu poarta goală, Perica a ratat cu latul din 8 metri când a trimis puțin pe lângă, Cîrjan a avut și el un șut puțin alături… Deci ne-au bătut și la ocazii.

    UTA putea intra cu un 0-0 la pauză, dar un 0-0 de care a cam ținut cu dinții. Nu a fost de acord Cîrjan care a înscris un gol „de autor”, după ce a intrat cu curaj în careu, și-a pus mingea pe piciorul stâng și a șutat imparabil în dreapta lui Iliev. Era 1-0 pentru Dinamo la ultima fază din prima parte.

    UTA a schimbat la pauză, l-a scos pe inutilul Rassoul – care a jucat la mijloc și a fost mult sub nivelul jocului -, dar și pe firavul Danciu, și i-a introdus pe Hrezdac și Tzionis. Prima mare ocazie avea să fie tot la poarta lui Iliev, atunci când portarul macedonean a luftat, Trif a ratat blocajul și Milanov a rămas cu poarta goală în față, a trimis din unghi și mingea s-a scurs agonizant pe lângă. Era minutul 49.

    UTA nu a reușit nici la posesie să echilibreze prea mult jocul, iar ocaziile au venit pe contre, așa cum s-a întâmplat la marea ratare a lui Tzionis după o fază în care Costache a luptat cu Opruț după o cursă de peste 50 de metri în care au tot schimbat controlul… ratarea lui Poulolo a venit după o pasă de 40 de metri a lui Mihai, pentru că pe joc pozițional UTA nu a contat.

    Dinamo parcă a pasat mai mult decât o făcuseră la Arad echipe ca FCSB sau CFR. UTA, după ce nu s-a adaptat la Buzău pe acel teren mocirlos, nu a reușit să se adapteze nici pe gazonul impecabil de acasă, un gazon pe care a pierdut toate cele patru meciuri jucate în acest an.

    UTA e de cinci ani în Liga 1, cinci ani marcați de mediocritate, cinci ani în care principala dorință a celor din club era ca echipa să nu retrogradeze. În acești cinci ani, Dinamo a trecut prin purgatoriul unei retrogradări rușinoase, dar cu un proiect bun, cu un antrenor care a știut ce vrea, care a mizat și în acest an pe un nucleu cu care anul trecut abia s-a salvat la baraj, a ajuns să se bată poate chiar la titlul de campioană, fiind în play-off după o pauză de mulți, mulți ani.

    Ce ne așteaptă? Un play-out de foc, un play-out în care la Arad vor veni echipe ca Sepsi, ca Hermannstadt sau Oțelul, un play-out pe care dacă nu-l începe bine există riscul să-l finalizeze catastrofal după o ultimă etapă pe propria arenă cu Gloria Buzău. Și ne iau fiori reci pe spate amintindu-ne de acel meci decisiv cu Buzău din 79, cu acel gol de neuitat al lui Ghizdeanu….

    program uta

    UTA Arad – Dinamo București 0-2 (0-1)

    Cîrjan 45+1, Selmani 87

    UTA: Iliev – Tsouka, Poulolo, Conte, Trif – Cr. Mihai (90+1 Hodoșan), Rassoul (46 Tzionis) – Danciu (46 Hrezdac), Costache (84 Dragoș), Omondi – Harrison (62 Mpoku). Rezerve: Gorcea, Hodoșan, M’Poku, Hrezdac, Benga, Râpă, Van Durmen, Dussaut, Dragoș, Tzionis. Antrenor: Mircea Rednic

    Dinamo: Al. Roșca – Sivis (10 Costin), Boateng, Patriche, Opruț – Milanov, Gnahore, Olsen (82 Mărginean) – Selmani, Perica (82 Abdallah), Cîrjan (62 Politic). Rezerve: Golubovic – Al. Stoian, R. Pășcălău, Costin, Politic, Abdallah, Soare, Luna, Mărginean, Al. Pop, A. Cristea. Antrenor: Zeljko Kopic

    Arbitri: Viorel Cojocaru – Florian Vișan (ambii din Galați), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Robert Avram (Pitești).

    Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova), Florin Mazilu (Satu Mare)

    Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

    Delegat LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).

    clasam

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    3 + 8 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.