Comedia spaniolă „Favoarea“, la Cinematograful „Arta“ din Arad





„Favoarea“ / „El favor” (r. Juana Macías), caracterizat ca un film pentru cei care știu cum să râdă de binecuvântările și nenorocirile neamului lor, va fi proiectat la Cinematograful „Arta“ din Arad.
Evenimentul va avea loc vineri, 7 februarie 2025, de la ora 19.00, iar accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.
Filmul este o comedie care arată că familia scoate la iveală ce e mai bun și ce e mai rău din fiecare. Un frate și două surori se reunesc pentru a participa la înmormântarea bonei lor din copilărie. Plicurile lăsate de Amparito, bona decedată, vor fi o răzbunare sub formă de adevăruri dureroase care vor face ca totul să explodeze.
Într-un final, membrii familiei își dau seama că fosta angajată și prietenă le-a făcut o favoare, pentru că sunt reuniți cu ei înșiși, după cum spunea Inma Cuesta la premiera spaniolă din urmă cu aproximativ doi ani.
„Favoarea”, în cuvintele regizoarei Juana Macías, vorbește despre familie, în mod fundamental, dar și despre clasism. Vorbește despre cum această familie care are bani îi privește de sus pe cei care nu au, chiar dacă le-a oferit toată dragostea din lume.
Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este