Nordul și estul județului Arad, sub cod galben de furtună
Conform unei informări meteo publicate de România Vest Weather Forecast and Reports, nordul și estul județului Arad se vor afla sub cod galben de furtuni.
Atenționarea meteo va fi valabilă de azi de la ora 13:00 până mâine la ora 22:00, iar zonele vizate sunt Crișana, Oltenia, dar mai ales, Banat.
Fenomenele vizate: averse de ploaie moderate/abundente; cantități însemnate de apă, Descărcări electrice, intensificări ale vântului și grindină.
Începând din zonele montane, se vor semnala averse de ploaie moderate, local, însemnate cantitativ.
După-amiaza, vor fi averse moderate și abundente, local, însoțite de descărcări electrice temporar și izolat, grindină.
Vântul va prezenta intensificări puternice la rafale, care, temporar, pot depăși 40 km/h.
Riscul principal va fi reprezentat de cantitățile de apă acumulate într-un interval scurt și de către grindina de dimensiuni mici.
Direcția de deplasare a sistemelor noroase va fi, în general, din nord spre sud și doar temporar, va fi din nord-vest spre sud-est.
În zonele marcate cu Galben, local, vor fi averse de ploaie moderate și temporar abundente, însoțite de descărcări electrice și izolat, grindină de dimensiuni mici sau măzăriche. Local, se vor acumula cantități de apă de 15-30 l/m2 și izolat, 25-40 l/m2.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)