Energizantele, interzise în rândul minorilor. Ce amenzi riscă magazinele care nu respectă legea
Aleşii vor să interzică vânzarea băuturilor energizante în rândul minorilor, la fel cum se întâmplă şi în cazul alcoolului sau ţigărilor. Un proiect de lege în acest sens a trecut deja de Senat, iar astăzi va fi dezbătut în Camera Deputaţilor, care este for decizional.
Camera Deputaţilor dezbate astăzi interzicerea băuturilor energizante în rândul minorilor. Proiectul de Lege a trecut la sfârşitul anului trecut de către Senat, iar astăzi Camera Deputaţilor este for decizional.
La comisiile de specialitate au fost admise mai multe amendamente în acest sens:
Se interzice publicitatea băuturilor energizante în incintele şcolare, inclusiv prin automate. Mai mult, se interzice comercializarea băuturilor energizante în proximitateau nităţilor de învăţământ.
Operatorii economici care nu vor respecta prevederile legale riscă amenzi între 25.000 şi 50.000 de lei.
sursa: Știri pe surse













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)