Doi oficiali din Suedia, acuzați că sunt alarmiști după ce au transmis populației să se pregătească de război
Un avertisment adresat suedezilor de la doi oficiali de top ai apărării, să se pregătească pentru război, a stârnit îngrijorare și acuzații de alarmism, conform bbc.com
Ministrul Apărării Civile, Carl-Oskar Bohlin, a declarat la o conferință de apărare că „ar putea fi război în Suedia”.
Mesajul său a fost susținut apoi de comandantul-șef militar, generalul Micael Byden, care a spus că toți suedezii ar trebui să se pregătească mental pentru posibilitatea unui război. Cu toate acestea, politicienii din opoziție s-au opus tonului avertismentelor.
Fosta prim-ministră Magdalena Andersson a declarat la televiziunea suedeză că, deși situația de securitate este serioasă, „nu este ca și cum războiul este chiar la ușă”. Organizația pentru drepturile copiilor, Bris, a declarat că linia sa națională de ajutor nu primește de obicei apeluri despre posibilitatea războiului. Dar săptămâna aceasta, a observat o creștere a apelurilor îngrijorate de la tinerii care au văzut știri sau postări pe TikTok despre acest subiect.
Acest lucru a fost bine pregătit, nu a fost ceva rostit la întâmplare”, a spus purtătoarea de cuvânt Bris, Maja Dahl, la BBC
În ciuda tonului sever al mesajelor, declarațiile ministrului apărării civile și ale șefului militar sunt văzute ca un semnal de alarmă. După mai mult de două secole de pace, Suedia este la doar câțiva pași de aderarea la alianța defensivă NATO, așteptând undă verde de la parlamentul Turciei și apoi de la Ungaria. Comandantul-șef a spus că remarcile sale nu sunt o noutate.
El a vizitat frontul estic al Ucrainei acum o lună, iar Suedia este una dintre țările care antrenează piloții ucraineni. Se pare că Stockholm ia în considerare și trimiterea unor avioane de vânătoare Gripen avansate în Ucraina. „Ambiția mea nu este să îngrijorez oamenii; ambiția mea este să îi fac pe cei mai mulți să reflecteze asupra propriei lor situații și responsabilități”, a declarat ulterior gen. Byden pentru ziarul Aftonbladet.
Mai multe detalii AICI













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)