Programul ceremoniilor organizate cu prilejul Zilei Naționale a României





Prefectura Arad a publicat programul detaliat cu ocazia celebrării Zilei Naționale a României.
Programul se prezintă după cum urmează:
Cimitirul „ETERNITATEA” din Arad, mormntele celor trei corifei arăden ai Marii Uniri: Vasile Goldiș, Ștefan Cicio-Pop, Dr. Ioan Suciu
Ora 10:00-10:05 – Intonarea Imnului Național al României
Ora 10:05-10:20 – Slujbă de pomenire a corifeilor Marii Uniri, oficiată de reprezentanții Arhiepiscopiei Aradului
Ora 10:20-10:40 – Depunerea coroanelor de flori la mormintele corifeilor Marii Uniri
Parcul „Mihai Eminescu” din Arad, Monumentul „CRUCEA MARTIRILOR”
Ora 12:00-12:05 – Prezentarea onorului și salutul drapelului de luptă
Ora 12:05-12:10 – Intonarea Imnului Național al României
Ora 12:10-12:25 – Slujbă de binecuvântare oficiată de reprezentanții Arhiepiscopiei Aradului
Ora 12:25-12:40 – Alocuțiuni
Ora 12:40-12:55 – Depunerea coroanelor de flori la monumentul „Crucea Eroilor”
Ora 12:55 – Eveniment special: depunerea jurmântului militar de către subofițerii nou încadrați la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al Județului Arad.
Defilare de pe Platoul din fața Palatului Administrativ, pe B-DUL Revoluției, sens Teatru – Podgoria
După încheierea ceremoniei din Parcul „Mihai Eminescu”: Defilarea cu tehnică din dotare a detașamentelor: Batalionului 191 Infanterie Colonel „Radu Golescu”, Inspectoratului de Poliție Județean Arad, Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al Județului Arad, Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad, Penitenciarului Arad.
Paradă de mașini de epocă, paradă militară, Etno Fashion Show și spectacol de acrobație și jonglerie, în 1 Decembrie (vezi aici programul Primăriei Municipiului Arad)
Comentariile portalului
Nu se potriveste absolut deloc aceasta apropiere politica - biserica. De ce nu a fost reprezentat Aradul de un doctor bun sau de un profesor de calitate sau un inginer (...)
Toți candidații la alegerile prezidențiale sunt cu Dumnezeu în gura, nu știu dacă și în suflet. Lipsește cel mai cel dintre toți, acela care adaugă (...)
= DUPA CE AU LUAT LUMINA ACUM INAPOI LA FURAT -- ASTA I CRESTINISMUL LA HAIMANALELE POLITICE ARADENE -- SCARBA MI E -- PANA SI CEREMONIA IN SINE A FOST O (...)