O femeie însărcinată și copilul ei nenăscut au murit după ce armata rusă a bombardat Spitalul Matern din Mariupol





O femeie însărcinată și copilul ei au murit după ce armata rusă a bombardat spitalul de maternitate unde trebuia să nască, scrie Associated Press. Imaginile cu femeia dusă de urgență la o ambulanță pe o targă făcuseră înconjurul lumii, arătând oroarea „operațiunii militare speciale” a Rusiei asupra celor mai nevinovate victime.
În imaginile video făcute publice miercuri de jurnaliştii AP (atenție, imagini șocante!) după atacul asupra spitalului, femeia a fost văzută mângâindu-și abdomenul însângerat în timp ce salvatorii săreau în ajutorul ei printre dărâmăturile din orașul asediat Mariupol, fața ei albită reflectând șocul greu de descris în cuvinte.
A fost printre cele mai brutale momente de până acum în războiul Rusiei împotriva Ucrainei, care ține deja de 19 zile, notează Associated Press.
Copilul a decedat înainte de naștere, iar după 30 de minute a murit și mama, medicii nereușind să o resusciteze.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este