A „curs” cu amenzi din nou: au fost aplicate 185 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 25.500 de lei





În ziua de 28 octombrie 2020, sub autoritatea Instituției Prefectului Judeţului Arad, polițiștii arădeni, împreună cu polițiștii locali, au desfăşurat acţiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun. Scopul vizat de aceste acţiuni îl constituie prevenirea răspândirii virusului SARS-COV-2.
Au fost verificate 216 societăți comerciale, restaurante, terase, unităţi tip fast food, hoteluri, pensiuni şi alte spaţii de cazare, parcuri și zone de agrement, gări, autogări precum și 76 de mijloace de transport în comun. Pentru abaterile constatate, au fost aplicate 185 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 25.500 de lei, dintre care 2 sancțiuni contravenționale, în valoare de 2.100 de lei, de polițiștii locali.
O sancțiune contravențională, în valoare de 500 de lei, a fost aplicată unui operator economic pentru organizarea de activități în spațiu public/privat/închis pentru care au fost instituite restricții, iar celelalte pentru nepurtarea măștii de siguranță.
„Recomandăm cetățenilor să respecte în continuare normele de igienă și de conduită sanitară, măsurile de distanțare fizică şi să poarte masca de protecţie, pentru a-și proteja propria sănătate și viață, dar și pentru a-i proteja pe cei din jur. Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritare tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, astfel că forţele de ordine vor desfășura permanent în această perioadă activităţi de verificare cu privire la respectarea prevederilor impuse pe perioada stării de alertă, pentru a proteja cetăţenii și pentru a preveni răspândirea noului tip de coronavirus”, este mesajul reprezentanților IPJ Arad..
Comentariile portalului
Daca o spune seful casei de pensii,in mod sigur,in scurt timp,varsta de pensionare va creste ; guvernul lucreaza pentru popor !!
Mai degrabă naiv. Unul dintre cei mai buni amici ai mei din adolescență era un pocăit. Este drept, cam pornit de pe atunci împotriva bisericii sale.
Ești părtinitor, și frustrat, te a bătut în copilărie vreun neoprotestant, altfel nu-mi explic. Că naiv nu ești, 🫣.