Polițiștii locali au sancționat doi bărbați care au aruncat gunoi pe stradă





Marţi, 5 iunie, poliţiştii locali arădeni au surprins în fapt doi cetăţeni în timp ce abandonau deşeuri pe domeniul public, mai exact pe strada Cozia. Conform HCLM 162/ 2006 astfel de fapte sunt sancţionate cu amenzi care pot ajunge pâna la 2000 de lei, cu posibilitatea de a fi achitată jumătate din valoare lor în termen de 48 de ore. Celor doi li s-au încheiat procese verbale de contravenţie.
Polițiștii locali avertizează că vor continua verificările pe această linie, un sprijin important venind din partea populației care a sesizat în repetate rânduri cazuri de abandon de deșeuri.
,,Atragem atenția că se iau în continuare măsuri de sancționare atât în baza constatărilor proprii în urma acțiunilor din teren, cât şi a sesizărilor venite din partea cetăţenilor. Trebuie să descurajăm astfel de acte şi să prevenim apariţia rampelor clandestine de deșeuri pe raza municipiului Arad”, a declarat directorul Direcţiei Generale Poliţia Locală Arad, Florian Barna.
Comentariile portalului
Aveți dreptate, nu am fost atent la toate amănuntele, am insistat pe idee. Într-un comentariu anterior însă apare și această informație. Ceea ce este chiar bine, ilustrâ (...)
Se pare că v-a scăpat un detaliu! Nu doar mai marele județului a fost cel dintîi la primirea luminii, ci chiar pupila sa a fost cel care (...)
Mai este o întrebare; de ce a secretizat cnsas nota!? Din articolul de pe g4media se înțelege ca cnsas e prima oară când face asta.