Atenție! Nu vă mai scăldați în râul Mureș! Un bărbat tocmai s-a înecat în apropierea podului Traian





Știri Arad. Un bărbat în vârstă de 63 de ani, mânat de căldura de afară, s-a dus la scăldat pe o plajă de pe malul râului Mureș, în apropierea hotelului Coandi. La un moment dat, bărbatul a dispărut în apele învolburate ale Mureșului, în vreme ce doi tineri care se aflau în apropiere au sărit în apă pentru a-l salva. Bărbatul a fost cărat de apă câteva sute de metri, cei doi tineri ajungându-l abia după podul Traian, unde i-au scos trupul la mal.
La fața locului s-au deplasat de urgență două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean Arad și un echipaj al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș”, acesta din urmă având și o barcă de salvare.
Echipajele de pe ambulanță au trecut la resuscitarea bărbatului, dar, din păcate, acesta nu a mai răspuns manevrelor și a decedat.
Totodată, la fața locului s-au deplasat și polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad. Aceștia fac cercetări chiar în aceste momente cu privire la modul în care s-a produs tragicul eveniment.
După cum puteți observa în fotografiile cu respectiva plajă, mai multe persoane, adulți și copii, intră în apele râului Mureș, mânați de căldura de afară, fără a-și da seama, însă, de pericolele pe care le reprezintă aceste ape învolburate. Autoritățile îi sfătuiesc pe cetățeni să nu mai intre în apele râului Mureș și să caute alte variante pentru a învinge temperaturile ridicate, deoarece riscul de a-și pierde viața este unul extrem de ridicat.
Comentariile portalului
În campania electorală, erau niște unii de pe la partidul ăla ce salvează România, care erau foarte vocali la adresa tăierilor. https://www.facebook.com/usrarad/videos/ (...)
V-ati trezit si voi ... In 2025 mai apare “la ziar” asa ceva ? Vai de capul nostru
Simplu. Prin tuns, frezat, întreținut, eventual adunate deșeurile inflamabile și supraveghere continuă în perioadele critice...