Disperare maximă! Copilul i-a murit decapitat, iar Carpatica Asig îi cere banii înapoi: 225.000 de euro!





O femeie din Cluj Napoca a trimis o scrisoare dureroasă celor de la stiridecluj.ro. Băiatul ei a murit decapitat în accidentul din 2006.
Familia Coldea, greu încercată în urma accidentului de circulație din 2006, când fiul de 16 ani a murit decapitat într-un accident de circulație, a trimis o scrisoare / memoriu către Carpatica Asig, firmă care îi execută, după ce le-a plătit despăgubiri în valoare de 200.000 de euro.
Carpatica a motivat în instanță că despăgubirile acordate de Curtea de Apel Cluj (600.000 de euro, câte 200.000 de euro pentru fiecare din cele trei familii care și-au pierdut copiii în accidentul din 2006) depășeau cadrul legal din 2006.
Mai precis, ordinul 3108/2004 al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, care stabilea că suma maximă care poate fi acordată ca despăgubiri într-un accident de circulație, indiferent de numărul victimelor, era de un milion de lei. Judecătorul de la Curtea de Apel Cluj se pare că nu a știut despre aceste ordin, când a dat sentința prin care obliga Carpatica la plata sumei de totale de 600.000 de euro celor 3 familii.
Ulterior un alt judecător a dat dreptate Carpatica Asig, iar firma a trecut la executarea familiilor care au primit banii în plus. S-a mers pe principiul primul venit, primul servit. Astfel că, familia care a cerut prima cei 200.000 de euro a rămas cu banii, iar celelalte două trebuie acum să restituie sumele, plus cheltuielile de judecată!
În cazul familiei Coldea, vorbim de circa 225.000 de euro, 200.000 de euro despăgubiri care nu au fost cheltuite, ci puse la bancă până la finalizarea procesului așa că suma a putut fi returnată, plus 25.000 de euro cheltuieli de judecată, invocate de Carpatica. Acum familia mai are de restituit suma de 20.000 de euro, iar pentru acești bani le-a fost scoasă casa la licitație, poprite salariile și indisponibilizate autoturismele.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este