marþi, 16 aprilie, 2024

Zbor spre podium! Chindia – UTA 0-3

de Lucian Dănilă | 28 noiembrie 2016, 4:01 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Mulți arădeni s-au temut de jocul pe care UTA l-a disputat la Târgoviște. Chindia avea un parcurs, aproape, fără greșeală pe teren propriu, iar în urmă cu o săptămână vedeam la televizor cum a câștigat cu 5-0 meciul cu Dunărea Călărași.

Laurențiu Roșu, tehnicianul Bătrânei Doamne, a gândit perfect meciul. UTA s-a apărat bine și a lovit pe contraatac, câștigând la scor de neprezentare. Cherchez, cel mai cunoscut jucător al gazdelor, a avut șansa deschiderii scorului în picior în minutul 9, dar din poziție de singur cu Miron a trimis mingea alături de poartă. A fost cea mai mare ocazie a Chindiei.

În minutul 19, Curtuiuș a spart ghinionul din ultimele etape și a marcat cu capul în urma unei lovituri de colț executate de Burlă. UTA avea să marcheze pentru 2-0 cu două minute înainte de intrarea la vestiare. A fost o fază șnur a Bătrânei Doamne finalizată de Andor, cel care alături de Adrian Petre, este cel mai în formă jucător al arădenilor după ce a avut un debut de campionat cam discret. După pauză, Petre avea să iasă la rampă și a marcat din penalty pentru 3-0 în minutul 51, la o fază la care tot el a fost faultat de Vătavu.

Prin această victorie, UTA se apropie de podium, fiind la doar un punct de locurile 2-4, deși FC Brașov are – încă – un meci mai puțin disputat. Pentru Bătrâna Doamnă urmează alte două meciuri foarte dificile, cel de sâmbătă de la Vâlcea și apoi cu Foresta Suceava – cel mai probabil la Șiria.

UTA a depășit astfel momentul mai greu de după remiza „internă” cu ASU Poli și atacă primele poziții, cele care duc la promovarea directă în Liga 1, chiar dacă Juventus pare momentan instalată confortabil în poziția de lider al ligii secunde.

uta-targoviste-3

Chindia – UTA Arad 0-3 (0-2)

Curtuiuș 19, Andor 43, Adrian Petre 51 – 11m

Chindia: Meilă – Dr. Pătru (cpt.), D. Ispas (C. Dinu 67′), Vătavu, Martac – Parghel (Nisipeanu 65′), L. Mihai, Honciu, Crinel Stoica – Cr. Neguţ, Cherchez (Pencea 84′)

Rezerve neutilizate: Aioani – Andr. Neagoe, Bg. Dinu, Ad. Ioniţă

Antrenor: Nicolae Croitoru

UTA: Bg. Miron – Polgar, Gligor (cpt.), Filaret (Al. Manea 55′), Burlă – Strătilă (D. Copil 60′), Chindriş, I. Tănase, Andor – Ad. Petre (Cr. Costin 77′), Curtuiuş

Rezerve neutilizate: Al. Barna – Al. David, Covaci, Jorza

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Arbitri: Robert Avram (Piteşti) – Iulian Cătălin Brînză şi Ciprian Iovu (ambii din Botoşani).

Rezervă: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Ionuţ Borcan (Ploieşti) şi Aurel Ionescu (Bucureşti).

liga-1

liga-2

FILMUL JOCULUI conform liga2.ro

►Min 9 Liviu Mihai îi pasează pe culoar lui Cherchez, care preia la marginea careului, scapă singur cu Miron, dar trimite dezamăgitor din 14 metri pe lângă bara din stânga

►Min 19  0-1 Burlă bate un corner de pe stânga şi Marius Curtuiuş deschide scorul cu o lovitură de cap din 7 metri, dintr-un grup de jucători, lângă bara din dreapta lui Meilă

►Min 27 Liviu Mihai prelungeşte pe spate cu capul, Cherchez urmăreşte şi ciupeşte balonul din 7 metri, din faţa fundaşului care proteja mingea, dar Miron are o paradă excelentă şi respinge în lateral

►Min 43  0-2 Contraatac UTA, Tănase îi pasează pe culoar lui Cristian Andor, care pătrunde în careu pe stânga şi ciupeşte mingea cu vârful în faţa lui Meilă, la 8 metri, trimiţând pe lângă acesta şi deschizând scorul. Ispas s-a întins şi el să ajungă la minge, în duelul cu Andor, dar a fost prea lent

►Min 50 Petre îi trimite în dreapta lui Curtuiuş, acesta depăşeşte doi adversari în marginea careului şi îi trimite înapoi lui Adrian Petre, care e faultat la 15 metri de Vătavu

►Min 51  0-3 Adrian Petre bate penalty-ul în dreapta, pe jos, şi duce scorul la proporţii de neprezentare. Meilă sărise în colţul opus

uta-targoviste-2

„Îmi cer scuze, în numele echipei, tuturor suporterilor care au îndurat frigul azi, au venit să ne încurajeze şi au fost alături de noi în decursul timpului. Discutând la cald, multe lucruri îmi trec prin cap, însă nu cred că e momentul potrivit să spun ceva. Echipa a pierdut, trece printr-un moment prost, iar primul vinovat este antrenorul. Rezultatul e greu de explicat, mai ales după cum începuse meciul. Practic, totul s-a jucat în prima repriză, partea a doua nu a făcut decât să stabilească scorul final. Era important să fructificăm situaţiile importante de gol din prima repriză, fiindcă era clar că nu-ţi poţi permite să-ţi creezi ocazii multe de gol cu UTA. Ei au înscris la singurele lor ocazii, noi nu din trei-patru încercări şi cu asta s-a încheiat, practic, jocul. E cea mai dură înfrângere suferită de mine la această echipă, venită într-un moment în care tot ne străduim să ieşim din acest moment negru. Se vede că nu găsim soluţii, dar asta şi pentru că facem prea multe greşeli, iar acestea ne costă scump. Rezultatele pozitive te fac să abordezi într-un fel meciurile, în timp ce înfrângerile te împing şi la astfel de prestaţii şi greşeli ce nu se mai termină. Nici măcar norocul nu mai e cu noi, ratăm prea mult şi de obicei plătim cum s-a întâmplat şi azi” (Nicolae Croitoru – antrenor Chindia)

„Sunt bucuros că n-am primit gol, chiar dacă am avut unele dificultăţi în prima repriză. Chindia e o echipă bună, joacă ofensiv, şi-a creat câteva ocazii, dar am rezistat şi e foarte important pentru noi. Am câştigat la o diferenţă de trei goluri, diferenţa putea fi şi mai mare, dar sunt foarte mulţumit de atitudinea băieţilor şi dăruirea demonstrată în joc. Am făcut un meci bun în defensivă, în atac la fel, sunt foarte mulţumit de băieţi. Am câştigat împotriva unei echipe contracandidate directe în lupta pentru promovare şi ne-am apropiat la un singur punct de cele clasate pe locurile 2-4. Asta ne-am şi dorit, e foarte bine că am câştigat. Urmează un meci în deplasare la fel de greu ca şi cel de aici, de asta e foarte bine că am luat acum trei puncte. Ne gândim de-acum la ce urmează, meciurile cu Vâlcea şi Suceava, vrem să scoatem maxim din amândouă” (Laurențiu Roșu – antrenor UTA)